Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Αργεντινή: «Μίλησε» ο Ζάρατε για Βελέζ!! (videos)

Χάρη σε γκολ του Μάουρο Ζάρατε στο 20ό λεπτό, η Βελέζ Σάρσφιλντ πήρε εκτός έδρας 1-0 σε βάρος της ουραγού της αργεντίνικης Inicial, Ρασίνγκ Κλουμπ.
Μάλιστα, η ήττα συνδυάστηκε με αρνητική επιστροφή του Ρεϊνάλντο Μέρλο στον πάγκο της ομάδας, στην οποία αγωνίζεται ο πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Σεμπαστιάν Σάχα. Παράλληλα, η Αρχεντίνος Τζούνιορς κέρδισε την Εστουντιάντες με 1-0 χάρη σε εκπληκτική «φωτοβολίδα» του 21χρονου Ντάνιελ Βιγιάλβα, που ανήκει στη Ρίβερ Πλέιτ, στο 31ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τη ζώνη υποβιβασμού της τριετής κατάταξης.
Τέλος, οι Κίλμες και η Ατλέτικο Ραφαέλα αρκέστηκαν σε ισοπαλία με 1-1, καθώς ο Κριστιάν Κανουχέ άνοιξε το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων με κεφαλιά στο 32ο λεπτό και ο Αρνάλντο Γκονζάλεζ ισοφάρισε σε 1-1 για την Κίλμες με ωραίο σουτ στο 70ό λεπτό, αλλά δέσποσε… αρνητικά ο προπονητής των «πρωτευουσιάνων», Νέλσον Ρίβας. Συγκεκριμένα, ο 43χρονος κόουτς γρονθοκόπησε φίλαθλο, που τόλμησε να του ασκήσει κριτική.
2
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.