Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

Αργεντινή: «Τρένο» η Μπελγκράνο! (video)

Πέρασε με 3-1 από την έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, οπότε η Μπελγκράνο βρέθηκε πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή της αργεντίνικης Inicial.
Άλλωστε συμπλήρωσε επτά βαθμούς στα τελευταία τρία παιχνίδια της, οπότε από τις χαμηλές θέσεις της κατάταξης έγινε διεκδικήτρια του τίτλου. Πλέον έχει έναν βαθμό παραπάνω από την Αρχεντίνος, αλλά οι ηττημένοι του αγώνα βρέθηκαν στη ζώνη υποβιβασμού της τριετής κατάταξης έπειτα από την εντός έδρας ήττα.
Στα της εξέλιξης του σκορ, ο Σέζαρ Περέιρα άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό και ο Ερνάν Μπογέρο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 42ο λεπτό. Στο 48ο ο Λουστιάνο Λίγιο πέτυχε το νικητήριο γκολ με πέναλτι, που κέρδισε ο Φερνάντο Μάρκεζ, αλλά δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Χόρχε Βελάσκεθ.
Η Αρχεντίνος, όμως, δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού ο 32χρονος Γκιγιέρμο Φαρέ συνδύασε νέα κούρσα του Μάρκεζ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 67ο λεπτό. Μάλιστα στο 72ο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη και ο Ροντρίγκο Γκόμεζ, οπότε αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.