Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

«Γκέτσε» εσύ… σούπερ σταρ!!

Με τον Γκετσεβίτσιους να κάνει ακόμα ένα εξαιρετικό παιχνίδι η Λιέτουβος Ρίτας επικράτησε στον τελικό των προκριματικών της Euroleague της Οστάνδης με 75-66 και πήρε την πρόκριση για τους ομίλους.

«Γκέτσε» εσύ… σούπερ σταρ
Την Λιέτουβος Ρίτας θα βρει απέναντι του στον Δ’ όμιλο της Euroleague o Παναθηναϊκός καθώς ήταν η νικήτρια των προκριματικών που διεξήχθησαν στο Βίλνιους.

Με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, να πραγματοποιεί ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση μετά από αυτή του ημιτελικού κόντρα στην Όλντενρμπουργκ οι οικοδεσπότες εξασφάλισαν θέση στην κορυφαία μπασκετική διασυλλογική διοργάνωση επικρατώντας της Οστάνδης με 75-66.

Συγκεκριμένα οι Λιθουανοί πηγαίνουν στο γκρουπ των «πράσινων» βρίσκονται ακόμα οι Λαμποράλ Κούτσα, Ερυθρός Αστέρας, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Λοκομοτίβ Κούμπαν.

Η Λιέτουβος αν και άνοιξε το σκορ και προηγήθηκε με 7-0 δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Με εμφανή προβλήματα σε άμυνα και επίθεση δέχθηκε σε 6’29’’ 22 πόντους από την Οστάνδη και βρέθηκε να χάνει στο τέλος της πρώτης περιόδου με 12-22. Η συνέχεια για τους γηπεδούχους πάντως ήταν καλύτερη. Με τον Γκετσεβίτσιους να αναλαμβάνει ρόλο οδηγού στο σκοράρισμα και να πετυχαίνει 11 πόντους, οι Λιθουανοί ροκάνισαν τη διαφορά και βρέθηκαν στο ημίχρονο στο -2 (41-43).
Και δεν σταμάτησαν εκεί με φόρα από τα αποδυτήρια ισοφάρισαν σε 43-43 και με επιμέρους 19-6 πήραν και προβάδισμα 13 πόντων (62-49), με τους Βέλγους να μειώνουν στο τέλος της περιόδου σε 65-56. Στην τελευταία περίοδο οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο, ακόμα και όταν η Οστάνδη πλησίασε σε 70-64 με δύο λεπτά να απομένουν. Οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν φτάνοντας στο τελικό 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 41-43, 65-56, 75-66Πηγή: sport-fm.gr