Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

Στα… έντεκα βήματα από την κούπα!!

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 11 πόντων (81-70) για την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου νικώντας την Πινιέιρος Σκάι στο Μπαρουέρι με 81-70. Κορυφαίος ο Σπανούλης με 18π. και 9 ασίστ.

Στα… έντεκα βήματα από την κούπα
Πολύ κοντά στην κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου είναι ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 81-70 της Πινέιρος Σκάι στο Μπαρουέρι και έχουν σαφές προβάδισμα έναντι των Βραζιλιάνων.

Κορυφαίος ο Σπανούλης με 18 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και 9 ασίστ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Στράτος Περπέρογλου (15π. με 7/7 σουτ), Μπράιαντ Ντάνστον (11π., 12 ριμπ.) και Ματ Λοτζέσκι (10π.). Πάλευε σχεδόν μόνος του ο Σαμέλ Στόλγουορθ με 26 πόντους για τους γηπεδούχους, που είχαν εμμονή με το τρίποντο (10/34).

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή (17:30 ώρα Ελλάδας) και πλέον στον Ολυμπιακό αρκεί να υπερασπιστεί τη διαφορά του πρώτου αγώνα για να κατακτήσει το πρώτο Διηπειρωτικό Κύπελλο στην ιστορία του.

Κυρίαρχος, αλλά «φτωχό» το +4

Ο Βασίλης Σπανούλης όχι απλώς αγωνίστηκε κανονικά, αλλά ξεκίνησε και στην πεντάδα μαζί με Μάντζαρη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Ντάνστον. Ο Ολυμπιακός είχε εξ αρχής πρόθεση να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του μέσα στο καλάθι και το έκανε. Η τριάδα Περπέρογλου, Ντάνστον και Πρίντεζη «χτύπησε» στην αδυναμία των Βραζιλιάνων, προσφέροντας 12 πόντους μέσα στη ρακέτα έναντι μόλις 4 των γηπεδούχων που έκαναν κατάχρηση του μακρινού σουτ (1/8 τρίποντα στο δεκάλεπτο), αλλά που χάρη στις προσπάθειες του Μπορατσίνι έκλεισαν το δεκάλεπτο μόνο στο -4 (11-15).

Έπεσε στην παγίδα τους

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν άποντοι για τρία αγωνιστικά λεπτά επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στον πόντο (14-15). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 5-0 και πρωταγωνιστή τον Πέτγουεϊ, αλλά ήταν κακός αμυντικά και η Πινιέιρος Σκάι αρχικά ισοφάρισε με δύο τρίποντα του Στόλγουορθ και εν συνεχεία πέρασε μπροστά με τέσσερις (26-22) με δύο καλάθια του Σμιθ. Η είσοδος του Μπέγκιτς θωράκισε αμυντικά τους πρωταθλητές Ευρώπης και ο Σλοβένος έκανε δύο εντυπωσιακά καρφώματα βοηθώντας την ομάδα του να ισοφαρίσει (26-26) και με καλάθι του Πρίντεζη στην εκπνοή να κλείσει το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (30-32). Ο Ολυμπιακός είχε μεν 13/19 δίποντα και τον έλεγχο των ριμπάουντ, 18-12, αλλά τα 11 λάθη και η κακή περιφερειακή άμυνα έκαναν το ματς… ντέρμπι.

Πήρε μπρος ο αρχηγός

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Ντάνστον με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Ο αρχηγός των Πειραιωτών μετά από ένα ημίχρονο χωρίς πόντο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με 11 πόντους και 9 ασίστ. Με διαδοχικούς πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (36-44) και παρά τις προσπάθειες των Στόλγουορθ, Μπορατσίνι και Ταβερνάρι, που κρατούσαν τους γηπεδούχους όρθιους με μακρινά σουτ, ένα δικό του τρίποντο ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους εννιά (47-56), προτού οι Βραζιλιάνοι κλείσουν το δεκάλεπτο με δύο καλάθια και στο -5 (51-56).

Κράτησε τον έλεγχο

Παρότι η Πινιέιρος Σκάι πλησίασε στους τρεις (53-56) με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε. Απάντησε με ένα σερί 6-0 και μόνιμες απειλές τους Σπανούλη και Περπέρογλου (53-62), ενώ παρότι ο Στόλγουορθ αποτελούσε άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των «ερυθρόλευκων» (59-65), τα τρίποντα των Λοτζέσκι και Μάντζαρη έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (61-71) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι πεισματάρηδες Βραζιλιάνοι πλησίασαν ξανά στους πέντε (66-71), αλλά ένα ακόμη… αρχηγικό τρίποντο έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό (66-74) και με καταπληκτικό γκολ-φάουλ η διαφορά έφτασε και στο +11 (66-77) στα 40’’ πριν το τέλος. Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι και το φινάλε του ματς.

Δεκάλεπτα: 11-15, 30-32, 51-56, 70-81.

Πινιέιρος Σκάι (Μορτάρι): Μπορατσίνι 11, Σμιθ 19, Σόουζα 2, Στόλγουορθ 26, Ταβερνάρι 12, Ντος Σάντος, Τόιλοϊ, Περέιρα.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Ντάνστον 11, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 15, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 8, Λοτζέσκι 10, Κατσίβελης, Σλούκας (δεν έπαιξε ο Αγραβάνης).

* Η πλήρης στατιστική της αναμέτρησης Πηγή: sport-fm.gr