Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

«Πράσινη»… δεκάλεπτη κυριαρχία!!

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να «καθαρίσει» ο Παναθηναϊκός το ματς με την Λουκόιλ Ακαντέμικ (83-74), στην πρεμιέρα του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» που διεξάγεται στο Ρέθυμνο.

«Πράσινη»… δεκάλεπτη κυριαρχία
Δέκα λεπτά ήταν αρκετά για να ξεκινήσει νικηφόρα ο Παναθηναϊκός στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης». Οι «πράσινοι» αν και παρουσίασαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, πήραν τη νίκη κόντρα Λουκόιλ Ακαντέμικ με 83-74, παίζοντας καλό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο.

Κορυφαίος για του νικητές ο Νίκος Παππάς με 23 πόντους, 16 πέτυχε ο Διαμαντίδης.

Το Σάββατο ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει στις 19:00 τον οικοδεσπότη ΑΓΟΡ, ενώ η Λουκόιλ Ακαντέμικ θα αναμετρηθεί στις 16:30 με τον Πανιώνιο.

Τα πράγματα δεν ήταν εύκολα για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα και αυτό εξαιτίας της… χλιαρής του άμυνας. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν ακόμα και στο -6 (16-22) στο πρώτο δεκάλεπτο μειώνοντας τελικά στο φινάλε με τον Παππά σε 20-22. Στη συνέχεια όμως τα πράγματα βελτιώθηκαν για το «τριφύλλι» τουλάχιστον στην άμυνα. Οι παίκτες του Πεδουλάκη δέχθηκαν 15 πόντους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (41-37).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και βρέθηκε γρήγορα στο +7 (46-39), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δέχθηκαν σερί 8-0 από την Λουκόιλ η οποία πήρε εκ νέου προβάδισμα (46-47). Εναλλαγές στο προβάδισμα με τους «πράσινους» να τελειώνουν την περίοδο με 59-57 με καλάθι του Παππά. Γκάζι πάτησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του «Άρτζι» και ποιος τους έπιανε. Με επιμέρους 13-2 σε 5’45’’ το «τριφύλλι» βρέθηκε στο +13 (72-59, 76-63) και από εκεί πέρα ήταν εύκολο να φτάσει στο τελικό 83-74

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 41-37, 59-57, 83-74

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς 2, Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 9(3), Σανγκ, Μπατίστ, Φώτσης 11(3), Αποστολίδης 1, Λάσμε 12, Ματσιούλις 5(1), Διαμαντίδης 16(3), Γκιστ 4, Παππάς 23(2), Σκορδίλης.

Λουκόιλ Ακαντέμικ (Κόστιτς): Ουάιτ 15(2), Γκρόζεφ, Βεργίνης 1, Τάκερ 14(2), Κόλεφ, Μίνκοφ 4, Αβράμοφ 20(3), Μαρτσίνοβιτς, Γκεοργκίεφ 16(2), Αχάρα 4, Μπάνεφ, Γκεοργκίεφ, Γιάνεφ.
Πηγή: sport-fm.gr