Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

Ο «νόμος» τιμώρησε τη Ντόρτμουντ!!

Η Ντόρτμουντ έχασε σωρεία ευκαιριών και τιμωρήθηκε από τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τη Γκλάντμπαχ στο «Μπορούσια Παρκ». Νίκη με ανατροπή για Σάλκε.

Ο «νόμος» τιμώρησε τη Ντόρτμουντ (video)
Την πρώτη της φετινή ήττα στην Bundesliga γνώρισε η Ντόρτμουντ, καθώς έχασε με 2-0 από τη Γκλάντμπαχ στο «Μπορούσια Παρκ». Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που παρατάχθηκε χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, έχασε σωρεία ευκαιριών και στο 80’ ο Χούμελς ανέτρεψε τον Νόρντβαϊτ που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Ο Μαξ Κρούζε μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, ο Μάρκο Ρόις είχε στο 85’ δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ και ένα λεπτό μετά ο Ράφαελ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, που έφερε τους γηπεδούχους τέταρτους.

Η Σάλκε επέστρεψε στις νίκες, αφού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Άουγκσμπουργκ, επικράτησε 4-1 στο Γκελζενκίρχεν με τον Άνταμ Ζάλαϊ να πετυχαίνει δύο γκολ φτάνοντας τα τέσσερα στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν εκτός αποστολής τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο, έμειναν στο 15’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κλάβαν που ανέτρεψε αντίπαλο σε προφανή θέση για γκολ.

Η Μάιντς έσωσε το βαθμό στην έδρα της ισοφαρίζοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο σε 2-2 τη Χόφενχαϊμ, ενώ Στουτγκάρδη και Βέρντερ έμειναν στο 1-1 και ανέβηκαν αμφότερες στους 11 βαθμούς. Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ, που πήρε την παρθενική της νίκη στην Bundesliga μετά από 28 χρόνια με 2-0 απέναντι στη Βόλφσμπουργκ στη «Volkswagen Arena».