Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

Τη… χάλασε στους οικοδεσπότες!

Νίκη για τον Πανιώνιο κόντρα στον οικοδεσπότη ΑΓΟΡ, με 68-63, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» στο Ρέθυμνο.

Τη… χάλασε στους οικοδεσπότες
Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», που διεξάγεται στο Ρέθυμνο, ο Πανιώνιος.

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν του οικοδεσπότη ΑΓΟΡ με 68-63 ανεβάζοντας στροφές στα σημεία που χρειάστηκε.

Κορυφαίος για τους νικητές ο ΜακΚόλουμ με 15, ενώ τον ακολούθησαν οι Μίλμπουρν και Σαλούστρος που είχαν από 11. 16 πόντους πέτυχε για τους ηττημένους ο Αγγελόπουλος.

Όσον αφορά στο ματς; Ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο (15-15) για τις δύο ομάδες. Στη συνέχεια όμως οι κρητικοί βελτίωσαν την απόδοσή τους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 32-28 (είχαν προηγηθεί και με 12, 32-20).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πίεσε καταφέρνοντας να πάρει κεφάλι στο σκορ (47-44) και παρότι ο ΑΓΟΡ κατάφερε να ξαναπεράσει μπροστά (58-53) στη συνέχεια, οι Νεοσμυρνιώτες με ψυχραιμία έτρεξαν σερί 7-0 για το 58-60. Από εκεί και έπειτα ο Πανιώνιος φρόντισε να μη χάσει το προβάδισμα φτάνοντας στο τελικό 68-63.

Το Σάββατο στις 16:30 οι «κυανέρυθροι» θα αντιμετωπίσουν την Λουκόιλ Ακαντέμικ, ενώ ο ΑΓΟΡ τον Παναθηναϊκό στις 19:00.

«Είναι καλό που ήταν ένα κλειστό ματς από την αρχή για την προετοιμασία μας για το πρωτάθλημα. Παρόλο που δεν βρεθήκαμε σε καλή κατάσταση, κερδίσαμε από την άμυνα. Αν παίζουμε έτσι άμυνα δεν φοβόμαστε τίποτα.Η ομάδα αυτή έχει μάθει να παίζει ομαδικό μπάσκετ και να μην κοιτάει το σκορ. Αν συνεχίσουμε έτσι με αυτή την υπομονή θα δείξουμε ένα καλό πρόσωπο τη νέα περίοδο», δήλωσε ο Μάριος Μπατής μετά το τέλος της αναμέτρησης με το Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 32-28, 44-47, 63-68

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 8, Καλινικίδης, Κουμπούρας 6,Αγγελόπουλος 16 (2), Προύιτ 4, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 9, Κανονίδης 1, Άρμπετ 2, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 7 (1/8 δίπ., 8ρ.), Γκάμπριελ 8 (7ρ.).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 15 (2), Σταμάτης, Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 7 (1), Μισέλ 1, Μίλμπουρν 11 (1),Αθανασούλας, Μπατής 8 (1), Σίμτσακ 7 (12ρ.), Καββαδάς 3, Λάνγκφορντ 3, Σαλούστρος 11. Πηγή: sport-fm.gr