Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

MLS: «Έγραψε» ο Κλαρκ για Ντάιναμο! (videos)

Χάρη σε πανέμορφο τέρμα του Ρικάρντο Κλαρκ, οι Χιούστον Ντάιναμο επικράτησαν με 1-0 των Μόντρεαλ Ίμπακτ και ανέβηκαν στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του MLS.
Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 6ο λεπτό, όταν ο 30άχρονος Κλαρκ ξεπέρασε την αντίσταση του Κόλεν Ουόρνερ και κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Τρόι Πέρκινς, με σουτ εκτός περιοχής. Στη συνέχεια, οι Τεξανοί διατήρησαν το θετικό αποτέλεσμα, ενώ απώλεσαν ευκαιρίες, ώστε να διευρύνουν το προβάδισμά τους.
Από την πλευρά τους, οι Σικάγο Φάιρ επέστρεψαν στην πεντάδα της Ανατολής, η οποία οδηγεί στα playoffs του MLS, αφού κατέβαλαν την ουραγό Ντι Σι Γιουνάιτεντ με 3-0. Ο αρχηγός της ομάδας του Φρανκ Κλόπας, Τζεφ Λαρέντοβιτς, άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, ενώ στο 26ο ο 27χρονος Μπακαρί Σουμαρέ διαμόρφωσε το 2-0. Τέλος, ο Κουίνσι Αμαρίκουα σημείωσε το 3-0 στο 89ο λεπτό.