Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

Δοξα-σμένη ανατροπή!!

Με τη ψυχή στα δόντια κατάφερε να νικήσει η Νεά Σαλαμίνα στο γήπεδό της. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τον Άρη, έμειναν με 10 παίκτες, αλλά τελικά έφυγαν με το «τρίποντο» στο 90ο λεπτό.

Δοξα-σμένη ανατροπή
Έπρεπε να περιμένει μέχρι το 90 η Νέα Σαλαμίνα για να καταφέρει να γυρίσει το ματς και να πανηγυρίσει τη νίκη με 2-1 εναντίον του Άρη για την 9η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος. Αντίθετα εύκολα «πέρασε» από την Άχνα η Δόξα Κατωκοπιάς νικώντας τον τοπικό Εθνικό με 3-0.

Με ανατροπή και με 10 παίκτες από το 57ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 του Άρη πετυχαίνοντας την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε στο 49ο λεπτό με γκολ του Λόπεζ. Στο 55ο λεπτό ο Κούρτζουριτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δυο λεπτά αργότερα έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Σκβορτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τελικά η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα και να πάρει τη νίκη στο 90ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεόν.

Φουριόζα μπήκε η Δόξα στο ματς με τον Εθνικό Άχνας. Λίγο μετά το πρώτο εικοσάλεπτο η ομάδα της Κατωκοπιάς προηγούνταν 2-0 των γηπεδούχων με γκολ των Λόμπο στο 10’ με πέναλτι και του Βιλέλα στο 22’. Το σκορ έκλεισε στο 68ο λεπτό ο Βιλέλα κάνοντας το 3-0 για τη Δόξα. Με αυτή της τη νίκη η ομάδα της Κατωκοπιάς «έπιασε» την Ομόνοια, η οποία έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, στους 16 βαθμούς.