Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

MLS: Κούραση στο Χιούστον!!

Εξουθενωμένοι από την προσπάθεια στα προημιτελικά των playoffs του MLS παρουσιάστηκαν στο «BBVA Compass Stadium» οι Χιούστον Ντάιναμο και Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, οπότε αρκέστηκαν σε 0-0.
Ακολουθεί επαναληπτικός (23/11), ο οποίος θα διεξαχθεί στο «Sporting Park», οπότε ο σύλλογος του Κάνσας απέκτησε ισχνό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της postseason της βορειοαμερικανικής λίγκας με τη σημερινή «λευκή» ισοπαλία. Άλλωστε, οι Τεξανοί δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα έδρας ενώπιον 22,107 θεατών χωρίς τον τιμωρημένο Κόρεϊ Ας, ενώ οι Ρικάρντο Κλαρκ και Ουίλ Μπρούιν αποχώρησαν τραυματισμένοι.
Πάντως, στο 29ο λεπτό απαιτήθηκε θεαματική επέμβαση του Τζίμι Νίλσεν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπόνιεκ Γκαρσία. Στο 39ο σημειώθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενουμένων, όταν ο Τιλ Μπάνμπερι παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τάλι Χολ, γκολκίπερ των Ντάιναμο. Τέλος θυμίζουμε πως αμφότερες οι ομάδες χρειάστηκαν παράταση, πριν από τρεις ημέρες, ώστε να περάσουν στους τελικούς της Ανατολής.