Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

Αντίσταση μέχρι τέλους και… νίκη!

Ο Ηλυσιακός ζόρισε μέχρι τέλους τον ΚΑΟΔ στη Δράμα, οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση (76-73), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 και να πετύχουν την τρίτη τους φετινή νίκη.

Αντίσταση μέχρι τέλους και… νίκη
Ζόρικος αντίπαλος αποδείχθηκε ο Ηλυσιακός για τον ΚΑΟΔ του οποίου και τελικά επικράτησε με 76-73, για την 5η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν πολλές φορές στην ισοπαλία με τους Δραμινούς στο «Κραχτίδης», ενώ στην τελευταία περίοδο κατάφεραν και να προηγηθούν όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία… λέξη παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μάρκοβιτς ήταν ο Μπάβτσιτς. Ο Στέφενς ξεχώρισε για τους Ιλισιώτες.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και διατήρησαν τα ηνία στο προβάδισμα καταφέρνοντας να βρεθούν και στο +7 (19-12). Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 19-16, το τρίποντο του Ζάρα ωστόσο έδωσε στους Δραμινούς αέρα έξι πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-16). Οι παίκτες του Μάρκοβιτς συνέχισαν δυνατά φτάνοντας τη διαφορά στους εννέα πόντους (27-18). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους, έτρεξαν σερί 9-0 και ισοφάρισαν σε 27-27. Ο ΚΑΟΔ δεν πανικοβλήθηκε. Πήρε τον έλεγχο των ριμπάουντ, έδειξε συγκέντρωση στο παρκέ και κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος στο +8 (42-34).

Με σερί 6-0 με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ηλυσιακός πλησίασε στο καλάθι (42-40), ενώ στη συνέχεια ακολούθησε επιμέρους 10-3 χάρις στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίδια (52-52). Και πάλι όμως η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς δεν επέτρεψε στους Ιλισιώτες να προσπεράσουν ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο +5 (60-55). Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα δεν το έβαλε κάτω και στην τελευταία περίοδο, με συνεχή αντεπίθεση πήρε για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα (69-71). Στο σημείο εκείνο ανέλαβε πρωτοβουλία για τους γηπεδούχους ο Μπάβτσιτς που ξανάδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (76-73) με μισό λεπτό να απομένει για το φινάλε. Ο Στέφενς επιχείρησε το τρίποντο ώστε να στείλει το ματς στην παράταση αλλά αστόχησε με τους Δραμινούς να φτάνουν στην τρίτη τους φετινή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-34, 60-55, 76-73

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 3 (1), Τζόουνς 10 (5 ριμπάουντ), Μπράουν 19 (3), Βον 11 (10 ριμπάουντ), Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 16 (ριμπάουντ), Ζάρας 14 (2), Μπένας 2, Κολοβής

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 8 (1), Αντωνάκης 5 (1), Σμιθ 14 (3), Χατζής 5 (1), Ζούμπος, Δορκοφίκης 3, Στέφενς 16 (14 ριμπάουντ), Βαβάτσικος, Ιωάννου 5, Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 11, Άντερσον 4Πηγή: sport-fm.gr