Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

Αργεντινή: «Χαλαρή» ισοπαλία για Νιούελς!! (videos)

Χωρίς να… τρελαθούν, οι Νιούελς Ολντ Μπόις παραχώρησαν εντός έδρας 1-1 στη Σαν Λορένζο, ώστε να παραμείνουν στην κορυφή της Αργεντίνικης Inicial.
O Νταβίντ Τρεζεγκέ άνοιξε το σκορ υπέρ των πρωτοπόρων στο 25ο λεπτό, ενώ ο Ιγκνάσιο Πιάτι ισοφάρισε σε 1-1 στο 30ό λεπτό, αποτέλεσμα που άρεσε σε αμφότερες τις ομάδες, όπως διαπιστώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Σε ισόπαλο 1-1 αρκέστηκαν επίσης οι Εστουντιάντες και Ροζάριο Σεντράλ, αφού το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων από τον Πάουλο Φεράρι στο 51ο λεπτό ισοφαρίστηκε στο 58ο με αυτογκόλ του Αλεχάντρο Ντονάτι.
Ακόμα, οι Ολ Μπόις συνδύασαν εβδομάδα… απεργίας και απαίτησης πληρωμών με νίκη-ανάσα σε βάρος της Χιμνάσια Λα Πλάτα με 2-1, καθώς ο 25χρονος Αγκουστίν Τοράσα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 85ο λεπτό, ενώ στο 71ο ο Λούκας Λιχτ ευστόχησε σε πέναλτι και ισοφάρισε γκολ του Μάουρο Μάτος από το 15ο. Τέλος, η ουραγός της τριετής κατάταξης, Ολίμπο, γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Κίλμες υπό «βαριά» ατμόσφαιρα, αφού οι οπαδοί της δεν… άντεξαν το γκολ του Φακούντο Ντιζ στο 76ο λεπτό, που έφερε την ομάδα τους ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.
6
Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.