Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

Ανατροπή και -4 για Τσέλσι!!

Αν και έμεινε πίσω στο σκορ από την Σαουθάμπτον, η Τσέλσι νίκησε 3-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και διατήρησε στο -4 τη διαφορά από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Εύκολο απόγευμα για την Σίτι, 3-0 τη Σουόνσι.

Ανατροπή και -4 για Τσέλσι
Η Σαουθάμπτον αιφνιδίασε την Τσέλσι με το γκολ του Ροντρίγκεζ στο 1ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την έκπληξη της 13ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι «μπλε» ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν άκρως παραγωγικοί, πετυχαίνοντας τρία τέρματα. Αρχικά στο 55΄ με τον Κέιχιλ, επτά λεπτά αργότερα με τον Τέρι και ολοκλήρωσαν το ευχάριστο γι’ αυτούς απόγευμα με τον Μπα στις καθυστερήσεις. Έτσι η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ξεπέρασε το σοκ της ήττας από την Βασιλεία για το Τσάμπιονς Λιγκ και παρέμεινε στο… κυνήγι της πρωτοπόρου Άρσεναλ, ούσα πλέον μόνη δεύτερη -ελέω Λίβερπουλ- τέσσερις βαθμούς πίσω από τους «κανονιέρηδες».

Στο Μάντσεστερ, η Σίτι συνέχισε την ανοδική της πορεία, νικώντας 3-0 την Σουόνσι για την 13η αγωνιστική και πλέον είναι μόνη τρίτη στην βαθμολογία με 25 βαθμούς, έξι λιγότερους από την Άρσεναλ. Οι «πολίτες» έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς στο ματς, αφού προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Νεγρέδο. Ήλεγχαν πλήρως το παιχνίδι, είχαν ρυθμό και «σφράγισαν» το τρίποντο με δυο γκολ του Νασρί στο 58΄ και στο 77΄.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 30/11

Άστον Βίλα-Σάντερλαντ 0-0

Κάρντιφ-Άρσεναλ 0-3 (29’ 90’+3’ Ράμσεϊ, 86’ Φλαμινί)
Έβερτον-Στόουκ 4-0 (45’ Ντεουλοφέου, 49’ Κόουλμαν, 58’ Οβιέδο, 78’ Λουκάκου)
Νόριτς-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (30’ Χούπερ)
Γουέστ Χαμ-Φούλαμ 3-0 (47’ Ντιαμέ, 82’ 89’ Κόουλ)
Νιούκαστλ-Γουέστ Μπρομ 2-1 (36' Γκουφράν, 57' Σισοκό - 53' Μπραντ)

Κυριακή, 01/12

Τότεναμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (18’ Γουόκερ, 54’ Σάντρο – 32’ 57’ πεν. Ρούνεϊ )
Χαλ-Λίβερπουλ 3-1 (20΄ Λίβερμορ, 72΄ Μέϊλερ, 87΄ Σκρτελ (αυτ.)-27΄ Τζέραρντ)
Τσέλσι-Σαουθάμπτον 3-1 (55΄ Κέιχιλ, 62΄ Τέρι, 90΄ Μπα -1΄ Ροντρίγκεζ)
Μάντσεστερ Σίτι-Σουόνσι 3-0 (8΄ Νεγρέδο, 58΄, 77΄ Νασρί)