Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

Brasileiro: Βγαίνει Κόπα Λιμπερταδόρες η Γκρέμιο! (videos)

Η Γκρέμιο επικράτησε με 1-0 της Γκοΐας και εξασφάλισε την έξοδό της στο Κόπα Λιμπερταδόρες της νέας αγωνιστικής περιόδου.
Το γκολ του Ερμάν Μπάρκος στο 16’ ήταν αρκετό για το συγκρότημα από το Πόρτο Αλεγκρένσε για να φθάσει στη νίκη, που το ανέβασε στη δεύτερη θέση της κατάταξης του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος μετά και την ήττα της Ατλέτικο Παραναένσε από τη Σάντος, με 2-1, στο «Vila Belmiro» (33’, 77’ Τσιτσέρο / 27’ Μαρτσέλο). Την ήττα γνώρισε και η Μποταφόγκο, με 2-1 από την Κοριτίμπα (39’ Ντέιβιντ, 68’ Άλεξ / 83’ Μπρούνο), το σκορ της ημέρας είχαμε στο «Manoel Barradas», με τη Βιτόρια να επικρατεί με 4-2 της Φλαμένγκο (43’, 61’ Ντινέι, 46’ Μαξιμιλιάνο Μιαντσούτσι, 79’ Μαρκουίνιος / 45’ Ουάλας, 59’ Ερνάνε).
Νέα ήττα είχαμε για την πρωταθλήτρια Κρουζέιρο και μάλιστα εντός έδρας, με 2-1 από την Μπαΐα (84’ Βινίτσιους / 14’ Μαρκουίνιος, 89’ Ταλίσκα), ενώ η Πόντε Πρέντα υποβιβάστηκε και μαθηματικα μετά την ήττα της στο «Moises Lucarelli» από την Πορτουγκέζα, με 2-0 (15’ Ενρίκε, 65’ Βάντερσον). Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Βάσκο Ντα Γκάμα επιβλήθηκε με 2-0 της Ναούτικο (5’ Εντμίλσον, 86’ Μπερνάρντο Βιέιρα Ντε Σόουζα), ενώ το γρήγορο γκολ του Ουέλινγκτον Παυλίστα στο πρώτο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για την Κρισιούμα, για να κάμψει με 1-0 την αντίσταση της Σάο Πάολο.

Πηγή: onsports.gr