Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

Big Bosh!!

Οι Χιτ δεινοπάθησαν, αλλά πήραν την 10η σερί νίκη τους, χάρη στο τρίποντο ξέσπασμα του Κρις Μπος

Big Bosh
Οι πρωταθλητές βρέθηκαν 3:31 πριν το τέλος με 7 πόντους πίσω, ενώ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ήταν πίσω με 14. Με τρία τρίποντα και ένα δίποντο του Κρις Μπος που έκανε ένα προσωπικό 11-2, πέρασαν μπροστά με 93-91, 1:20 πριν το τέλος. Ο Τσάλμερς στα 23’’ πριν το φινάλε έκανε το 95-91, ο Γουόκερ πίεσε με δύο απανωτά λέι-απ, αλλά ο Τζέιμς με τέσσερις στις τέσσερις βολές, έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων, πριν ο Κέμπα Γουόκερ, γράψει με τρεις εύστοχες βολές το τελικό 99-98. Ο «βασιλιάς» μπορεί να σημείωσε 26, αλλά ο Κρις Μπος ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη με τους 11 πόντους μέσα σε 2:11 δεύτερα. Από την άλλη ο Κέμπα Γουόκερ είχε 27 πόντους, ενώ ο Αλ Τζέφερσον είχε 16 και 13 ριμπάουντ, ωστόσο ήταν μοιραίος στο φινάλε, αφού έχασε κρίσιμα σουτ.

Καυτός ο Κάρι, νίκη οι Γουόριορς

Με δύο βολές στο 8 δεύτερα πριν το φινάλε και με 36 πόντους συνολικά, ο Στέφεν Κάρι οδήγησε στη νίκη το Γκόλντεν Στέιτ, μέσα στο Σακραμέντο με 115-11
Μετά τις δύο ήττες στις λεπτομέρειες από Ντάλας και Οκλαχόμα, οι Γουόριορς κατόρθωσαν να πάρουν στο τέλος ένα παιχνίδι που άλλαξε πολλές φορές χέρια στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι Κινγκς βρίσκονταν πίσω στο σκορ στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου με 10, έκαναν την αντεπίθεση τους και πέρασαν μπροστά με 104-102, με τρίποντο του Αϊαζάια Τόμας, ωστόσο οι "πολεμιστές" φάνηκαν πιο ψύχραιμοι. Στο τελευταίο λεπτό ο Κάζινς ισοφαρίζει σε 111-111, ο Γκριν δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του στα 28'', ενώ ο Κάζινς φέρνει το ματς στο 113-113 12'' πριν το τέλος. Ο Κάρι δέχτηκε φάουλ από τον Σάλμονς, εκτέλεσε εύστοχα δύο βολές, με τον Μπόγκουτ να ταπώνει τον Τόμας, στην έσχατη προσπάθεια των Κινγκς για ισοφάριση 2 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Κάρι είχε 36 και ο Κλέι Τόμσον 28 με 8 τρίποντα για τους νικητές, ενώ οι Κάζινς με 24 και Θόρντον με 21 ήταν οι καλύτεροι για τους ηττημένους.

Κεραυνός ο Ντουράντ, με τριπλ-νταμπλ
Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 32 πόντους, 12 ασίστ και 10 ριμπάουντ και οδήγησε σε νίκη (7η σερί) την Οκλαχόμα επί της Μινεσότα
Με αυτόν τον τρόπο, οι Θάντερ πήραν και μια εκδίκηση για την ήττα που είχαν υποστεί στις Νοεμβρίου με 100-81 στην έδρα των Τίμπεργουλφς. Ο αγώνας, ήταν δύσκολος στα τρία δεκάλεπτα για την Οκλαχόμα, που μπήκε χάνοντας με πέντε στην τελευταία περίοδο. Όμως ο Ντουράντ και η παρέα του έκαναν ένα 29-10, μέχρι τα 2:32 πριν το τέλος, στιγμή στην οποία το ματς είχε πάει στο 107-93 για την Θάντερ. Ο Ντουράντ είχε 32 πόντους, 12 ασίστ, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 μπλοκ σε ένα εντυπωσιακό προσωπικό κρεσέντο, ενώ ο Γουέστμπρουκ είχε 19 και ο Τζάκσον 18. Για τους ηττημένους, ο Κέβιν Μάρτιν είχε 24 και ο Νίκολα Πέκοβιτς 22 και 10 ριμπάουντ.

Κατηφόρα δίχως τέλος για τους Νικς
Η κατρακύλα των φετινών Νικς, φαίνεται πως δεν έχει σταματημό, αφού γνώρισαν την 9η σερί ήττα τους, από τους Πέλικανς με 103-99
Οι Πέλικανς σημείωσαν την 2η απανωτή εκτός έδρας νίκη τους, με το 103-99 στο «Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν». Με κορυφαίο τον Ράιαν Άντερσον που είχε 31 με 7 στα 11 τρίποντα και τον Ταϊρικ Έβανς να προσθέτει άλλους 24, έφυγαν νικητές από τη Νέα Υόρκη, αφού στάθηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος. Από τους Νικς ο Καρμέλο Άντονι είχε 23 και ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ 21.

Οι Μπλέιζερς νίκησαν ΚΑΙ τους Λέικερς

Συνέχεια στην εντυπωσιακή τους σεζόν έδωσαν οι Μπλέιζερς νικώντας τους Λέικερς στο Λος Άντζελες με 114-108.

Τις 14 νίκες σε 17 ματς έφτασαν οι εντυπωσιακοί Μπλέιζερς. Επικράτησαν 114-108 των Λέικερς στο Staples Center, αν και λίγο έλειψε να πετάξουν στα σκουπίδια μια διαφορά 20 πόντων στην τέταρτη περίοδο. Ο Λαμάρκους Όλντριτζ με 27 και ο Ντέμιεν Λίλαρντ με 26 πόντους ηγήθηκαν των φιλοξενούμενων, που μετρούσαν έξι σερί ήττες στην έδρα των «λιμνανθρώπων».

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Κόμπι Μπράιαντ, Στιβ Νας και Κρις Κέιμαν, ενώ αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο δωδεκάλεπτο και ο Τζόρνταν Φάρμαρ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μαϊάμι Χιτ – Σάρλοτ Μπομπκατς 99-98

Τζέιμς 26, Μπος 22 (9ριμπάουντ), Γουέιντ 17, Τσάλμερς 12 – Γουόκερ 27, Χέντερσον 17, Τζέφερσον 16 (13 ριμπ.), ΜακΡόμπερτς 10

Σακραμέντο Κινγκς - Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 113-115

Κάζινς 24, Θόρντον 21, Τόμας 19 (8 ασίστ, 7 λάθη), Πάτερσον 18 - Κάρι 36, Τόμσον 28(8/11 τρίποντα), Λι 11, Μπαρνς 11

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Μινεσότα Τίμπεργουλφς 113-103

Ντουράντ 32 (10ριμπ., 12 ασίστ, 4 μπλοκ, 4 κλεψίματα), Γουέστμπρουκ 19, Τζάκσον 18, Ιμπάκα 15 – Μάρτιν 24, Πέκοβιτς 22 (10 ριμπάουντ), Λαβ 16 (12ριμπ.), Μπρούερ 10

Νιου Γιορκ Νικς – Νιου Όρλιν Πέλικανς 99-103

Άντονι 23, Χάρντγουεϊ Τζούνιορ 21, Μπαρνιάνι 17, Φέλτον 12 – Άντερσον 31 (7/11 τρίποντα), Έβανς 24, Χόλιντεϊ 11 (9ασίστ), Γκόρντον 10

Δωδεκάλεπτα: 24-32, 50-53, 74-94, 108-114.

Λέικερς (9-9): Χένρι 27, Μικς 20, Γιανγκ 17, Μπλέικ 13, Σάκρε 12, Τζόνσον 7, Γκασόλ 6, Ουίλιαμς 4, Χιλ 2, Φάρμαρ.

Μπλέιζερς (14-3): Όλντριτζ 27, Λίλαρντ 26, Μάθιους 17, Λόπεζ 12 (12 ριμπ.), Μπατούμ 9, Ουίλιαμς 9, Φρίλαντ 6, Ράιτ 4, Ρόμπινσον 4.