Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2013

Πλήγωσε τον Ζοτς η «αγάπη» του!!

Μια ανώδυνη ήττα υπέστη από την... αγαπημένη του Παρτιζάν, η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς! Οι Σέρβοι... επιβίωσαν, επικρατώντας των Τούρκων (79-77) που πέφτουν πάνω στον ΟΣΦΠ στο Top-16!

Πλήγωσε τον Ζοτς η «αγάπη» του
Ήττα που δεν κοστίζει βαθμολογικά, αλλά στο... πρεστίζ υπέστη η Φενέρμπαχτσε από την Παρτιζάν με 79-77. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς, παρά το γεγονός πως δεν πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, είναι και μαθηματικά πρώτη στον όμιλό της και στο top-16 θα είναι σίγουρα στο δρόμο του Ολυμπιακού!

Από την άλλη, οι Σέρβοι πέτυχαν τεράστια νίκη, καθώς έπαιζαν την... ύπαρξή τους στη διοργάνωση και πλέον με το διπλό μέσα στην Τουρκία έχουν ρεκόρ 3-6 και η μονομαχία με την Ναντέρ για το τελευταίο εισιτήριο του πρώτου ομίλου... συνεχίζεται!

Τα πρώτα δείγματα στο παιχνίδι δεν ήταν ενθαρρυντικά για την Φενέρμπαχτσε. Τραγική αμυντικά, άστοχη επιθετικά και η Παρτιζάν προηγήθηκε 10-4. Αντί να συνέλθει, η ομάδα του Ομπράντοβιτς παρέμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, με τον Ζοτς να... μελανιάζει και τους Σέρβους να παίρνουν προβάδισμα με άνω των 10 πόντων (7-20), κάτι που διατήρησαν μέχρι το 10’, 17-30 (11/12 σουτ)!

Δεν γινόταν να μην αντιδράσει η Φενέρ. Με «σφιχτή» άμυνα και με αιφνιδιασμούς, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 11-0 και μείωσαν σε απόσταση... αναπνοής για το 28-30, με τους φίλους τους στις εξέδρες να αποθεώνουν. Μπορεί η διαφορά να έπεσε, αλλά ακόμα κι έτσι, η Φενέρ δεν μπορούσε να πάρει... κεφάλι στο σκορ, με την Παρτιζάν να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (37-39), χάρη στο άστοχο σουτ του Ζόριτς στην εκπνοή.

Για πρώτη φορά στον αγώνα, οι Τούρκοι πήραν το προβάδισμα (40-39) και με τον Πρέλτζιτς να οδηγεί και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, η ομάδα του Ζοτς όχι μόνο διατήρησε τα ηνία του αγώνα, αλλά έφτασε και την διαφορά στο +8, (58-50), δείχνοντας πως πιθανώς μπήκε πρόωρο τέλος. Και λέμε «δείχνοντας», γιατί τελικά δεν «τέλειωσε» κανένα παιχνίδι, με τους Σέρβους στο 30’ να ‘χουν μειώσει στον πόντο (60-59)!

Το εκπληκτικό σερί της Παρτιζάν συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το 58-50 έγινε 60-69, με σερί 19-2(!!) για τους φιλοξενούμενους, που «πάγωσαν» τους Τούρκους στις κερκίδες, οι οποίοι έβλεπαν τους παίκτες της ομάδας του να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και να μην αποδίδουν καλό μπάσκετ. Η Φενέρ προσπάθησε να επιστρέψει μειώνοντας στους 5 (64-69), ενώ στα τελευταία δύο λεπτά έκανε ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια να το γυρίσει. Μάλιστα θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση σε δύο περιπτώσεις, αλλά στο 74-77, τόσο ο Πρέλτζιτς, όσο και ο Μπιέλιτσα αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων, προτού διαμορφωθεί το τελικό 79-77!

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 37-39, 50-59, 77-79

Φενέρμπαχτσε: ΜακΚάλεμπ 11, Ονάν, Μπιέλιτσα 8, Ερμίς, Μαχμούτογλου 2, Κλέιζα 5, Βίντμαρ 2, Ζόριτς 14, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 14, Πρέλτζιτς 21

Παρτιζάν: Λόβεργκιν 18, Μιλούτινοφ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 18, Μπογκντάνοβιτς 19, Μούσλι 2, Κίνσεϊ 20 Πηγή: sport-fm.gr