Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2013

Η τέλεια Τότεναμ…!!

Το απόλυτο της συγκομιδής με «6x6» πέτυχε η Τότεναμ στον 11ο όμιλο του Europa League, επικρατώντας της Ανζί με 4-1 για την 6η και τελευταία αγωνιστική.

Η τέλεια Τότεναμ…(video)
Για πλάκα επικράτησε η Τότεναμ της Ανζί…

Τα δύο εισιτήρια του 11ου ομίλου είχαν «κλειστεί» από την προηγούμενη αγωνιστική με την Τότεναμ και την Ανζί να προκρίνονται στη φάση των «32».

Παρόλα αυτά, ο Ρομπέρτο Σολδάδο δεν έδειξε να… βαριέται και με τρία τέρματα στο 7', στο 16’ και στο 70’ έδειξε το δρόμο της νίκης στην ομάδα του.

Το γκολ της Ανζί σημείωσε ο Έβερτον πριν την ανάπαυλα, ενώ ο Χόλτμπι κλείδωσε τη νίκη της Τότεναμ, κάνοντας το 3-1 στο 54ο λεπτό.

Στο 70’ ο Σολδάδο εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Φρέντερικς και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Έτσι η ομάδα του Βίλας-Μπόας έφθασε τους 18 βαθμούς μετά το πέρας έξι αγωνιστικών, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Μάλιστα, η Τότεναμ μαζί με τη Σάλτσμπουρκ έγιναν οι μόνες ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις που έκαναν το απόλυτο στη φάση των ομίλων.

Στο άλλο παιχνίδι του 11ου ομίλου, η Σέριφ Τίρασπολ νίκησε την Τρόμσο με 2-0.

Η Σέριφ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με τον Καντού, ενώ ο Ισά στο 36’ έγραψε το τελικό σκορ με τις δύο ομάδες να μην έχουν εξ αρχής βλέψεις πρόκρισης