Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2013

Έχασε και… έμπλεξε ο ΠΑΟΚ!!

Σε περιπέτειες έμπλεξε ο ΠΑΟΚ όσον αφορά στην πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Eurocup καθώς γνώρισε την ήττα (70-58) από την Χιμίκ στην Ουκρανία, για την προτελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου.

Έχασε και… έμπλεξε ο ΠΑΟΚ
Έβαλε δύσκολα στον… εαυτό του ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε από την Χιμίκ (70-58) στην Ουκρανία για την 9η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Eurocup και πλέον είναι αμφίβολη η πρόκρισή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα της Άνκαρα με τη Νίζνι, για τον ίδιο όμιλο, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη προσδοκώντας ήττα των Τούρκων ώστε να μην μπουν σε περιπέτειες.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι γηπεδούχοι. Ο Τσαϊρέλης ξεχώρισε για τους Θεσσαλονικείς.

Κάκιστο το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δυσκολεύτηκαν να βρουν τα πατήματά τους με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς πόντο για 4’57’’. Στο ίδιο διάστημα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 10-0. Στην πορεία όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά», παρά τα 7 του λάθη και τα 1/7 τρίποντα απέδωσε καλά στην άμυνα και με δικό του σερί 9-0 μείωσε στο καλάθι, 13-11. Το 15-11 της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε ο Ντιλέινι με δίποντο. Αλλαγή σκηνικού στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Σούλη Μαρόπουλου κατάφεραν να γυρίσουν το σε βάρος τους 18-11 με μπροστάρη τον Τσαϊρέλη. Με επιμέρους 11-1 από τους οποίους οι 9 πόντοι ήταν του 25χρονου φόργουορντ, ο ΠΑΟΚ πέρασε πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους μπροστά (19-22). Και δεν σταμάτησε εκεί. Κρατώντας στο «0» τους Ουκρανούς σχεδόν για τέσσερα λεπτά οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων (23-33).

Η αδυναμία που παρουσίασαν κοντά στο καλάθι οι Θεσσαλονικείς και συγκεκριμένα στο ριμπάουντ (μόλις 2 σε δέκα λεπτά) σε συνδυασμό με την αστοχία τους στην έναρξη της τρίτης περιόδου τους στοίχισε… Η Χιμίκ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και με επιμέρους 15-2 όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά ξαναπήρε προβάδισμα (38-35) το οποίο διατήρησε μέχρι την ολοκλήρωση των 30’, 48-44. Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφερε το ματς στα ίσια (51-51), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασισμένοι. Ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο +11 (67-56) με 1’31’’ να απομένει, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη (70-58).

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 23-33, 48-44, 70-58

Χιμίκ (Μουίζνιεκς): Ποπόφ 3 (1), Γκάτενς 15 (2), Κοβαλένκο 1, Σούλερ 15 (2), Φρεϊμάνις, Τράβις 15 (1), Ζαβάντσκι 3, Ντιλέινι 16 (5 ασίστ), Πούστοβι 2, Προκοπένκο, Ρίαμπτσουκ, Κόνιεφ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 6, Κούπερ 12 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 17 (1), Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Καλλές, Μπόγρης 2, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης.Πηγή: sport-fm.gr