Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2014

«Χλωμιάζει» η πρόκριση…!!

Δυσκολεύουν τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ στην προσπάθεια του να προκριθεί στο Challenge Round του CEV Cup.

«Χλωμιάζει» η πρόκριση…
Ο «Δικέφαλος» έχασε με 0-3 σετ από την Μπιουλ στη Γερμανία, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και στη ρεβάνς της Πυλαίας την επόμενη εβδομάδα θέλουν νίκη με το ίδιο σκορ ή με 3-0 σετ, ώστε να οδηγήσει την αναμέτρηση σε «χρυσό» σετ και να ελπίζει στην πρόκριση.

Η γερμανική ομάδα έδειξε μεγάλη δύναμη σε σερβίς και επίθεση, έκανε ελάχιστα λάθη και πίεσε την ελληνική ομάδα στην υποδοχή. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μπει στον αγώνα, έστω και στο τρίτο σετ, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμά του στο σκορ.

Η Μπιουλ ξεκίνησε πολύ δυνατά και έκανε σερί 4-0. Με τον Παντακίδη, ο «Δικέφαλος» μείωσε τη διαφορά σε 6-5 και ισοφάρισε σε 7-7. Οι Γερμανοί με εξαιρετική υποδοχή και αλάνθαστη ανάπτυξη ξέφυγαν 13-10. Ο Χόχε από το σερβίς χάλαγε την υποδοχή και η Μπιουλ «έτρεξε» ένα σερί 4-0, ώστε να ξεφύγει με 23-16 και να φτάσει στο 25-19.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω με 6-2, 11-6, μείωσε σε 11-8 και 14-10, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν εκπληκτικές άμυνες και βρέθηκαν στο 16-12. Η Μπιουλ πίεσε ακόμα περισσότερο σε σερβίς και επίθεση και έφτασε στο 20-14 και το 23-16 και ένα μπλοκ πάνω στον Τζελάτη έκανε το 25-16.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο τρίτο σετ και έφτασε κοντά στο να το κατακτήσει. Από την αρχή είχε προβάδισμα 1-2 πόντων, η Μπιουλ ισοφάρισε 14-14 κι εκεί ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει σερί 3-0 και να ξεφύγει 17-14. Κράτησε τη διαφορά του +3 μέχρι το 18-15, αλλά η Μπιουλ μείωσε 18-17.

Ο ΠΑΟΚ για τελευταία φορά προηγήθηκε με 19-17, καθώς σε εκείνο το σημείο έγινε σερί 4-0 από τους Γερμανούς που προσπέρασαν με 21-19 και έφτασαν στη νίκη με 25-23.

Τα σετ: 25-19, 25-16, 25-23
Πηγή: sport-fm.gr