Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2014

Επιστροφή για Πόρτο!!

Μία εβδομάδα μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη Μπενφίκα, η Πόρτο επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με σκορ 3-0 της Σετούμπαλ στο «Ντραγκάο».

Επιστροφή για Πόρτο
Σε επαφή με την κορυφή και τις πρωτοπόρους Μπενφίκα και Σπόρτινγκ Λισσαβόνας παρέμεινε η Πόρτο. Οι «δράκοι», νίκησαν 3-0 τη Σετούμπαλ εντός έδρας για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πορτογαλίας και διατήρησαν τη διαφορά από «αετούς» και «λιοντάρια» στους τρείς και τον ένα βαθμό αντίστοιχα.

Η γηπεδούχος προηγήθηκε νωρίς στο ματς, καθώς στο 11ο λεπτό ο Μαρτίνεθ «άνοιξε» το σκορ, για να έρθει ο Βαρέλα 24 λεπτά αργότερα να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην Πόρτο. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε ο Εντουάρντο τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Αξίζει να αναφερθεί, πως ο Ρικάρντο Κουαρέσμα, στην επιστροφή του στο γήπεδο όπου έκανε μεγάλο όνομα, είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ, αφού από δικό του σουτ έγινε κόντρα στον Τζάκσον Μαρτίνες.