Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2014

Είχε… αλλού το μυαλό του!

Ένας Παναθηναϊκός επηρεασμένος από την απουσία του κόσμου και με το μυαλό του στην Αναντολού Εφές ίδρωσε για να κερδίσει 81-73 τον Απόλλωνα Πάτρας στον αγώνα που έριξε την αυλαία του Α' γύρου στην Α1.

Είχε… αλλού το μυαλό του
Κουρασμένος, ίσως λίγο… βαριεστημένος ελλείψει και του κόσμου στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, πιθανώς και με το μυαλό στον αγώνα της Παρασκευής με την Αναντολού Εφές εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός και τελικά επικράτησε πιο δύσκολα του αναμενόμενου με 81-73 του Απόλλωνα Πατρών. Οι «πράσινοι» δεν κινδύνεψαν στην ουσία ποτέ με ήττα, αλλά είδαν τους μαχητικούς Αχαιούς να πλησιάζουν πολύ επικίνδυνα, ακόμη και στο -4, στην τέταρτη περίοδο. Τελικά με κορυφαίο τον Λάσμε πήραν τη νίκη και θα πάνε με αέρα στο ντέρμπι της επόμενης Δευτέρας με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, όπου με ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα δεν χάνουν με τίποτα την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκαν αρκετές φορές στο πρώτο μισό του αγώνα (14-17). Το ξέσπασμα των «πράσινων», που τους έφερε στο 35-26 με τη λήξη του ημιχρόνου φαινόταν πως είχε βάλει το νερό στο αυλάκι, η διαφορά έφτασε και το 48-29, αλλά οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν τα παράτησαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -5 (55-50). Οι Πατρινοί πλησίασαν και στους τέσσερις επτάμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά το τρίποντο του Φώτση έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους. Η τεχνική ποινή στον Διαμαντίδη στα 110’’ πριν το φινάλε επέτρεψε στον Απόλλωνα να μειώσει στους πέντε με βολές του Αργυρόπουλου, αλλά το τρίποντο του εξαιρετικού Μπράμου έγραψε τον επίλογο στο ματς.

Δεκάλεπτα: 14-17, 35-26, 55-50, 81-73.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15 (2), Κάρι 9 (1), Μπατίστ, Φώτσης 10 (2), Ούκιτς 4, Λάσμε 16 (7ρ.), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 7 (2), Γκιστ 7, Παππάς, Γιάνκοβιτς 2, Ματσιούλις 9 (7ρ., 5ασ.).

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 14, Αργυρόπουλος 9 (1), Καπερώνης, Ντάνιελ 3, Ουίλσον 16 (2), Λιανός 15 (2), Οικονομόπουλος 2, Πελεκούδας, Μολφέτας 2, Νιφόρας, Μπολντς 12 (1).Πηγή: sport-fm.gr