Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

«Καθάρισε» τους νεοφώτιστους, κοιτάζει… αιώνιο!

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαιτέρα ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ με 72-59 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το Top 16 της Euroleague.

«Καθάρισε» τους νεοφώτιστους, κοιτάζει… αιώνιο
Σε παράσταση για… έναν ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ, με την Κηφισιά, ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ των νεοφώτιστων με 72-59, στην πρόβα… τζενεράλε πριν το σημαντικό εντός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό, την Πέμπτη, για το Top 16 της Euroleague.

Χωρίς τον Τζέιμς Γκιστ έπαιξαν οι νταμπλούχοι Ελλάδας καθώς ο Αμερικανός εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στους προσαγωγούς. Τη θέση του πήρε ο Κώστας Χαραλαμπόπουλος.

Ανάσες σε Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Ούκιτς, Μπράμο και Φώτση έδωσε ο Αργύρης Πεδουλάκης.

Πλουραλισμός για τους νικητές στην επίθεση καθώς όλοι τους -πλην του Χαραλαμπόπουλου και του Φώτση- σκόραραν. Ο Κρόκερ ξεχώρισε για την ΑΕΝΚ.

Χωρίς τον Αντεγκμπόγιε ολοκλήρωσε το ματς η Κηφισιά καθώς ο αποχώρησε τραυματίας στην τρίτη περίοδο.

Τον αγώνα παρακολούθησαν μεταξύ άλλων οι πρώην ιδιοκτήτες της ΚΑΕ, Θανάσης και Παύλος Γιαννακόπουλος.

Πολλά τα λάθη για τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει στα… χαμηλά και η ΑΕΝΚ να προηγείται (0-2, 2-4). Τα τρίποντα από Μπράμος και Ματσιούλις αφύπνισαν τους «πράσινους» οι οποίοι έτρεξαν σερί 10-0 για το 12-5. Ακόμα ένα καλό δίλεπτο των νταμπλούχων Ελλάδας στο τέλος της περιόδου τους έφερε στο +10 (20-10) με τους νεοφώτιστους να μειώνουν σε 20-11. Τα πράγματα πάντως θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα για τους φιλοξενούμενους αν σκόραραν με καλύτερο ποσοστό από τα 6,75μ. (17%, 1/6).

Εμφανής η πρόθεση του Αργύρη Πεδουλάκη να ξεκουράσει παίκτες που έχουν καταπονηθεί φέτος, όπως επίσης και να τρέξει η ομάδα σε κάθε ευκαιρία. Αυτό εφαρμόστηκε από τους «πράσινους» και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα μετέτρεψαν το 24-17 σε 40-17 (!) με σερί 16-0 και τελικά οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +21 (42-21).

Ανάλογη η συνέχεια με την Κηφισιά να αδυνατεί να περιορίσει τη διαφορά. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο δικό του ρυθμό. Πρόσφερε θέαμα ενώ ο κόουτς των γηπεδούχων είχε την ευκαιρία να τεστάρει διάφορα σχήματα ενόψει και της σημαντικής αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό για την Euroleague. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος το «τριφύλλι» βρέθηκε στο +28 (64-36). Χαλάρωσαν οι «πράσινοι» στη συνέχεια δίνοντας την ευκαιρία στην Κηφισιά να μειώσει στους 13 (72-59) στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 42-21, 64-37, 72-59

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 3 (1), Κάρι 2, Μπατίστ 4, Φώτσης, Ούκιτς 8 (1), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 4, Παππάς 10 (6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 11 (5 ριμπάουντ), Ματσιούλις 9 (2)

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 10 (2), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 13 (7 ριμπάουντ), Κομποδιέτας 1, Ψαθάς 5, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος, Γουντς 4, Τσαλδάρης 6 (1), Αντεγκμπόγιε 9 (1), Κακιούζης 3 (6 ριμπάουντ), Μπάρλος 8 (1).
Πηγή: sport-fm.gr