Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2014

Προσοχή! Η Βόλσφμπουργκ «δαγκώνει»...!

Η Βόλφσμπουργκ νίκησε 2-1 τη Χέρτα στο Βερολίνο, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, -πλέον- είναι σε θέση να διεκδικήσει και μια θέση για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Προσοχή! Η Βόλσφμπουργκ «δαγκώνει»...
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Βόλφσμπουργκ μπόρεσε να πάρει τη νίκη 2-1 επί της Χέρτα στο Βερολίνο και να έχει βάσιμες ελπίδες πια ακόμη και για ένα εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο σκορ στο 21ο λεπτό του αγώνα και διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι και το 58ο λεπτό.

Τότε οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν στόχο για πρώτη φορά παρά το γεγονός ότι είχαν τις ευκαιρίες να το πετύχουν και νωρίτερα.

Το τέρμα αυτό ανέβασε ψυχολογικά τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Στο 78ο λεπτό ο Καλιγκιούρι διπλασίασε τα τέρματα της Βόλσφμπουργκ.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Χέκινγκ πέρασε στην πέμπτη θέση προσπερνώντας στη βαθμολογία την Γκλάντμπαχ η οποία χθες ήρθε ισόπαλη 1-1.

Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 14/2

Μάιντς-Ανόβερο 1-0 (51' Μάλι)

Σάββατο, 15/2

Ντόρτμουντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-0 (10’, 21’ Ομπαμεγιάνγκ, 47’ πεν. Λεβαντόφσκι, 68’ Γιόγιτς)
Μπάγερν Μονάχου-Φράιμπουργκ 4-0 (19’ Ντάντε, 34’, 42’ Σακίρι, 88’ Πιζάρο)
Βέρντερ Βρέμης-Γκλάντμπαχ 1-1 (88’ Ομπρανιάκ - 6’ Ράφαελ)
Χόφενχαϊμ-Στουτγκάρδη 4-1 (12’, 66’ Σίπλοκ, 49’ Φόλαντ, 90’+2’ πεν. Φιρμίνο - 78’ Ρούντιγκερ)
Μπράουνσβαϊγκ-Αμβούργο 4-2 (51’, 61’, 85’ Κουμπελά, 90’+3’ Χόκσαϊντ - 23’ Λασόγκα, 76’ Ιλίτσεβιτς)
Λεβερκούζεν-Σάλκε 1-2 (67’ αυτ. Σαντάνα - 28’ Γκορέτζκα, 74’ Χούντελααρ)