Πέμπτη 27 Μαρτίου 2014

Χωρίς ζόρι η ΤΣΣΚΑ την Μπάγερν!!

Την 10η νίκη της σημείωσε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με το 77-70 απέναντι στην Μπάγερν, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Τοp16 της Ευρωλίγκας.

Χωρίς ζόρι η ΤΣΣΚΑ την Μπάγερν
Η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στη Μαδρίτη, με το 77-70 απέναντι στη Μπάγερν. Οι Ρώσοι χάρη σε ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο, «κλείδωσαν» ουσιαστικά τη νίκη, παρά την προσπάθεια των Βαυαρών, προς το φινάλε να μαζέψουν την διαφορά. Ο Σόνι Γουίμς είχε 15 πόντους (όλους στο πρώτο μέρος), ενώ ο Κρστιτς πρόσθεσε 12 και από 10 οι Χάινς και Κάουν. Πρώτοι σκόρερς για τους Γερμανούς, οι Τζέντοβιτς και Τράουντμαν που είχαν από 13.

Στην πρώτη περίοδο, οι Γερμανοί κατόρθωσαν να προηγηθούν με 6-0, αλλά γρήγορα οι Ρώσοι με τον Γουίμς και τον Κάουν, μάζεψαν την κατάσταση και αφού πέρασαν μπροστά με 14-9, έφτασαν την διαφορά ακόμα και στο +7, για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 23-19.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Γερμανοί, ενώ βρίσκονταν πίσω με επτά, έκαναν ένα σερί 12-0 για να καταφέρουν να πάρουν μια διαφορά πέντε πόντων, στα μισά της διαδρομής στη δεύτερη περίοδο με 32-27, ωστόσο στο δεύτερο μισό της περιόδου, έβαλαν μόνο ένα καλάθι, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με το τέλος της 38-34.

Ουσιαστικά στην 3η περίοδο, ήταν και το κρίσιμο διάστημα που οι Μοσχοβίτες «κλείδωσαν» τον αγώνα. Σταδιακά με λύσεις από τον Κρστιτς, τον Τζάκσον και τον Μίτσοφ οι Ρώσοι άνοιξαν σταδιακά την διαφορά στους 11, στους 13 και μετά στους 16, με το σκορ στην 3η περίοδο να είναι επιμέρους 28-15 και το 66-49, να δείχνει «βουνό» για τους Γερμανούς, ώστε να κάνουν ανατροπή.
Στην τελευταία περίοδο, οι Ρώσοι κατέβασαν ρυθμούς με αποτέλεσμα προς το τέλος, να μαζέψουν την διαφορά οι Βαυαροί, με τους Τζέντοβιτς και Ντιλέινι να προσπαθούν, ωστόσο η διαφορά κατέβηκε μέχρι τους επτά πόντους που ήταν και η τελική.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 38-34, 66-49, 77-70

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μίτσοφ 7 (1), Φριτζόν 5 (1), Τζάκσον 4, Πάργκο 5 (1), Κρστιτς 12, Γουίμς 15 (2), Κάουν 10, Χριάπα 9 (1), Χάινς 10

Μπάγερν: Τράουμαν 13 (1), Χάμαν, Τόμπσον 14, Στάιγκερ 5 (1), Μπένζινγκ 2, Τζέντοβιτς 13 (3), Ντιλέινι 9 (1), Ιμπντίχι 4, Τέιλορ 7 (1), Μπράιαντ 3

Διαιτητές: Μαρτίν (Ισπανία), Γκόντας (Ελλάδα), Πέρεθ Πιζάρο (Ισπανία) Πηγή: sport-fm.gr