Πέμπτη 27 Μαρτίου 2014

Σερ Τσαρλς… πρόκρισης!!

Πρόκριση στους «4» του Eurocup για τον Ερυθρό Αστέρα δια χειρός Τζένκινς.Οι Σέρβοι με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό επικράτησαν στην παράταση της Μπουντιβέλνικ με 79-90 και πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο

Σερ Τσαρλς… πρόκρισης
Χρειάστηκε να καρδιοχτυπήσει τους περισσότερους από 24.000 φίλους του που γέμισαν την Kombank Arena για να πάρει ο Ερυθρός Αστέρας την πρόκριση στα ημιτελικά του Eurocup.

Οι γηπεδούχοι, οδήγησαν το ματς με την Μπουντιβέλνικ στην παράταση και εκεί με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τσαρλς Τζένκινς (29 πόντοι εκ των οποίων οι 11 στον έξτρα χρόνο) πήραν τη νίκη με 79-70, κάλυψαν τη διαφορά των τριών πόντων (82-79) με την οποία είχαν επικρατήσει οι Ουκρανοί στο πρώτο παιχνίδι και μαζί την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης. Εκεί θα αντιμετωπίσουν την… ελληνική Ούνικς Καζάν που νωρίτερα απέκλεισε την Άνκαρα.

Όσον για το αγωνιστικό κομμάτι; Οι δύο ομάδες κοντράρονταν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με το σκορ πάντως να μένει στα χαμηλά. Στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι βρέθηκαν στο -6 (43-49) αλλά με επιμέρους 15-4 πέρασαν μπροστά (58-53). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 60-60 όμως ο Τζένκινς με 1/2 βολές και λέι απ 2’’ για το φινάλε διαμόρφωσε το 63-60 οδηγώντας το ματς στην παράταση. Και δεν σταμάτησε εκεί ο Αμερικανός. Πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους (74-62) στο έξτρα χρόνο και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (79-70) και μαζί στην πρόκριση στην τετράδα.

Για την Μπουντιβέλνικ ξεχώρισε ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 29-31, 39-42, 63-60 (κ.α.), 79-70 Πηγή: sport-fm.gr