Πέμπτη 27 Μαρτίου 2014

Κόπα Λιμπερταδόρες: Με Τρεζεγκέ οι Νιούελς Ολντ Μπόις!! (videos)

Χάρη σε δύο γκολ του Νταβίντ Τρεζεγκέ και ισάριθμες αποβολές παικτών της Νασιονάλ Μοντεβιδέο, οι Νιούελς Ολντ Μπόις πήραν «μεγάλο» 4-2 στην Ουρουγουάη.
Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Χουάν Μάσκια στο 11ο λεπτό, ενώ στο 22ο ισοφάρισε ο Αλέξις Κάστρο για τους Αργεντινούς, που ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 53ο με τον Μάρκος Κάσερες, αλλά στο 60ό λεπτό ισοφάρισε ο Αντρές Σκότι με πέναλτι. Ακολούθησε αποβολή του Ραφαέλ Γκαρσία στο 72ο λεπτό, γκολ του Τρεζεγκέ στο 74ο, αποβολή του τερματοφύλακα Χόρχε Μπάβα στο 80ό και στο 90ό σημειώθηκε το δεύτερο τέρμα του Γάλλου στράικερ, ο οποίος εισήλθε ως αλλαγή στο 66ο! Πέρα από το ματς του πέμπτου ομίλου του Κόπα Λιμπερταδόρες, στον όγδοο η Άρσεναλ Σαραντί για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στους «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής χάρη σε εκτός έδρας 3-1 επί της Ντεπορτίβο Ανσοατέγκι, καθώς οι Ματίας Σάντσεζ στο 35ο λεπτό, Μαρτίν Ρόγε στο 65ο και Ματίας Ζαλντίβια στο 93ο λεπτό βρήκαν δίχτυα, ενώ στο 56ο οι Βενεζουελανοί ισοφάρισαν προσωρινά με τον Ρολάντο Εσκομπάρ.
Συνέχεια στους αργεντίνικους θριάμβους δόθηκε στον πρώτο όμιλο, αφού η Βελέζ εξασφάλισε επίσης «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο με 3-1 από την έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε χάρη σε γκολ των Αγκοστίν Αγιόνε στο 7ο λεπτό, Λούκας Πράτο στο 60ό και Χέκτορ Σαντέρος στο 92ο, αν και στο 90ό λεπτό αποβλήθηκε ο Εμελιάνο Πάπα με απευθείας κόκκινη και στο 54ο ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 ο Ντράουσιο. Ένα ακόμα τρελό γκολ της βραδιάς σημειώθηκε σε ματς του έβδομου γκρουπ, αφού ο Ουίλιαμ Φερέιρα άδειασε ολόκληρη την αντίπαλη άμυνα και με δυνατό σουτ εκτός περιοχής χάρισε εκτός έδρας 1-0 της Μπολιβάρ επί της Λεόν. Τέλος, στο τρίτο γκρουπ η Ντεπορτίβο Κάλι πήρε εντός έδρας 1-1 από τους Ο’ Χίγκινς, αφού στο 93ο λεπτό ο Νέστορ Καμάτσο ισοφάρισε γκολάρα του Γέρσον Οπάζο από το 57ο.