Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Τούρτα με… Μουρίνιο!!

Ο πιο ανεπιθύμητος άνθρωπος πετάχτηκε απ’ την τούρτα του Βενγκέρ για τα 1000 ματς στην Άρσεναλ! Ο Μουρίνιο έμεινε… άχαστος απ’ τον Γάλλο και με τη φοβερή Τσέλσι του ‘κανε δώρο μισή ντουζίνα γκολ (6-0)

Τούρτα με… Μουρίνιο! (video)
Η κόντρα τους είναι γνωστή. Και ανάμεσα στις ατάκες που την τροφοδότησαν, ο Μουρίνιο έχει αποκαλέσει τον Βενγκέρ «ηδονοβλεψία».

Ε, δυστυχώς για τον Αλσατό σε τέτοιο μετατράπηκε σήμερα, στην επέτειό του για τα 1000 παιχνίδια στον πάγκο της Άρσεναλ. Γιατί το ντέρμπι του Λονδίνου δεν ήταν ντέρμπι. Ήταν… ακατάλληλο για ανηλίκους.

Με τον Ετό, λοιπόν, να προλαβαίνει ν’ ανοίξει το σκορ πριν τραυματιστεί και τον Σίρλε να σοκάρει ακόμα περισσότερο τους «κανονιέρηδες», η Τσέλσι καθάρισε πριν καν το δεκάλεπτο. Κι όταν ο Αζάρ αξιοποίησε πέναλτι (για χέρι που έκανε ο Τσάμπερλεν, αλλά αποβλήθηκε ο Γκιμπς) η Άρσεναλ παρέδωσε πρόωρα πνεύμα. Κι έγινε έρμαιο στις διαθέσεις των «μπλε».

Τόσο πολύ, ώστε ο Όσκαρ να μη δυσκολευτεί καθόλου (με γκολ πριν και μετά το ημίχρονο) να ξεχειλώσει το σκορ. Και ο Σαλάχ να βάλει -όχι το κερασάκι, αλλά το έκτο κεράκι στην πικρή τούρτα (6-0) που κέρασε ο Μουρίνιο τον Βενγκέρ.

Αναγκάζοντας, έτσι, τον Αλσατό στη δεύτερη βαρύτερη ήττα του (μετά το 8-2 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ). Παρακινώντας τον να βγάλει τα κιάλια πλέον για να δει την Τσέλσι στην κορυφή. Και δημιουργώντας του υποψίες (μετά την έκτη νίκη και τις πέντε ισοπαλίες που έχει απέναντί του) ότι ίσως χρειαστεί… 1000 ακόμα παιχνίδια για να καταφέρει κάποτε να τον νικήσει!