Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Έβαλε το καλό… κοστούμι στο τέταρτο!!

Χάρη στην καλή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι επικράτησε 76-69 της Εφές στην Ιταλία και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Έβαλε το καλό… κοστούμι στο τέταρτο
Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε 76-69 την Εφές Αναντολού στο «Φόρουμ», στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκας και παρέμεινε σταθερά στη δεύτερη θέση του γκρουπ, με ρεκόρ 8-3, πράγμα που σημαίνει πως δύσκολα θα χάσει τη δεύτερη προνομιούχο θέση. Αντίθετα, οι Τούρκοι με ρεκόρ 2-9 έχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες και περιμένουν συνδυασμούς αποτελεσμάτων και τρεις δικές τους νίκες στα ισάριθμα εναπομείναντα ματς.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, όμως εκεί με σερί 8-0 οι Ιταλοί έβαλαν τις βάσεις για το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τζέρελς με 17 και Τζεντίλε με 15 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπιέλιτσα με 16 πόντους. Ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το ματς ήταν ντέρμπι στην αρχή της πρώτης περιόδου, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 11-10 στο 3’34’’. Εκεί, ένα σερί 4-0 της Αρμάνι έφερε το +5, όμως ένα ίδιο σερί της Εφές μείωσε στο -1 ξανά. Στη συνέχεια, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +1 και +3, μέχρι να ισοφαρίσει ο Βασιλειάδης με τρίποντο στο τέλος της περιόδου.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο 25-24, νέο σερί 5-0 τη Εφές της έδωσε ένα +4 με πρωταγωνιστή τον Μπατούκ. Με προσωπικό 4-0 του Τζεντίλε, η Αρμάνι ισοφάρισε, όμως νέο 4-0 σερί της Εφές της έδωσε ξανά ένα +4 που έγινε και +5 με τον Κιλιτσλί. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η διαφορά ήταν στο +2 με +4 και το 37-39 «σφράγισε» τις προσπάθειες στη δεύτερη περίοδο.

Το 39-39 της αρχής της τρίτης περιόδου έγινε 39-46 μέσα σε δυόμιση λεπτά με 7-0 σερί των Τούρκων. Στο 41-48, ένα σερί 5-0 των Ιταλών με τους Αμερικανούς τους, μείωσε στο -2 τη διαφορά για την Αρμάνι. Με νέο σερί 3-0, η Αρμάνι ισοφάρισε, όμως δέχτηκε ένα σερί 4-0 από την Εφές στη λήξη του τριαντάλεπτου και αυτό ολοκληρώθηκε στο +4 για την τουρκική ομάδα.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι Τούρκοι κατάφεραν να διατηρούν το +2 με +5, έχοντας καλύτερα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα. Ένα σερί 5-0 της Αρμάνι έφερε το +1 για τους τρεις φορές πρωταθλητές Ευρώπης και το ματς άρχισε να πηγαίνει ξανά πόντο πόντο. Στο 64-65 στο 3’57’’, η Αρμάνι έκανε ένα σερί 8-0 και έφτασε στο +7 με επιθετική πολυφωνία, διατηρώντας αυτή τη διαφορά και από τις βολές και, με τον Τζενίλε να διαμορφώνει το 76-67, δεν υπήρχαν περιθώρια αντίδρασης.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-39, 49-53, 76-69

ΑΡΜΑΝΙ: Τζεντίλε 15, Μέλι 2, Χάκατ 10, Κανγκούρ 5, Σάμουελς 14, Λαβάλ 3, Μος 10, Τζέρελς 17

ΕΦΕΣ: Βασιλειάδης 12, Μπατούκ 7, Γκονλούμ 6, Κιλιτσλί 4, Σαβάνοβιτς 3, Γκόρντον 12, Πλάνινιτς 9, Μπιέλιτσα 16 Πηγή: sport-fm.gr