Κυριακή 16 Μαρτίου 2014

«Ασημένιος» με το… καλημέρα ο Πετρούνιας!

Στην πρώτη του φετινή συμμετοχή ο Έλληνας πρωταθλητής στους κρίκους, Λευτέρης Πετρούνιας, πανηγύρισε τη δεύτερη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής του Κότμπους.

«Ασημένιος» με το… καλημέρα ο Πετρούνιας
Το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής του Κότμπους κατέκτησε στους κρίκους ο Λευτέρης Πετρούνιας. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή συμμετοχή για τον 24χρονο πρωταθλητή.

Συγκεκριμένα στον τελικό των κρίκων ο Πετρούνιας συγκέντρωσε 15.650 βαθμούς, πενήντα πίσω από τον πρώτο Ντενίς Αμπλιάζιν (Ρωσία) ο οποίος είχε 15.700. Την τρίτη θέση με 15.450 βαθμούς μοιράστηκαν οι Αλεξάντρ Μπαλάντιν (Ρωσία) και Κότζι Γιαμαμούρο (Ιαπωνία).

Στον προκριματικό της Πέμπτης (13/03), ο Πετρούνιας είχε καταταγεί τρίτος με 15.566 βαθμούς, ενώ κορυφαίος όλων ήταν και πάλι ο Αμπλιάζιν με 15.766 βαθμούς.

Το παγκόσμιο κύπελλο του Κότμπους ολοκληρώνεται την Κυριακή (16/03) με το δεύτερο σκέλος των τελικών οργάνων, όπου -από ελληνικής πλευράς- θα αγωνιστεί ο Βασίλης Τσολακίδης στο δίζυγο. Πηγή: sport-fm.gr