Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014

Με... φουλ μενού η τρίτη μέρα!

Με Παγκόσμιο ρεκόρ στα 4Χ400μ. ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Σόποτ, όμως δεν ήταν αυτή η μοναδική εμφάνιση που έκλεψε την παράσταση.

Με... φουλ μενού η τρίτη μέρα
Με συναρπαστικούς αγώνες ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (9/3) το Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Σόποτ.

Τα φώτα έκλεψε το μοναδικό Παγκόσμιο ρεκόρ που έγινε στην διοργάνωση, με την αμερικανική ομάδα των 4Χ400μ να αφήνει στην ιστορία το 3.02.83 που είχε γίνει στο Παγκόσμιο του 1999 στο Μαεμπάσι με επίδοση 3.02.13.

Βέβαια, δεν ήταν το μόνο ρεκόρ που «έσπασε» αφού ο Μπέρναντ Λάγκατ έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής στην ιστορία της διοργάνωσης, που ανεβαίνει στο βάθρο. Στα 39 του χρόνια ο Αμερικανός κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο (7.55.22), κοντράροντας τον κατά 18 χρόνια μικρότερό του Καλέμπ Ντικού απ’ την Αιθιοπία, που κατέκτησε την πρώτη θέση (7.54.94).

inner

Στους αγώνες ταχύτητας η Σέλι Αν Φρέιζερ απ’ την Τζαμάικα «έλαμψε» στην πρώτη της συμμετοχή σε παγκόσμιο κλειστού στίβου και με χρόνο 6.98 πέτυχε την κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο. Μάλιστα, πρόκειται για την καλύτερη επίδοση που έχει σημειωθεί μετά το 1999 και το 6,96 της Κατερίνας Θάνου.

Ανατροπή του φαβορί είχαμε στο άλμα εις ύψος, με τον Μουτάζ Μπαρσίμ να «κλέβει» το χρυσό μετάλλιο απ’ τον Ιβάν Ουχόφ που ταξίδεψε στην Πολωνία έχοντας την καλύτερη επίδοση για φέτος (2.42). Ο Ρώσος πέρασε με την τρίτη προσπάθεια τα 2,38 μ., ύψος που νίκησε με την πρώτη ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής του αγωνίσματος ο Μουτάζ Μπαρσίμ και πανηγύρισε το χρυσό.

Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο άλμα εις μήκος αναδείχτηκε η Ελοίς Λεσουέρ με 6.85, αφήνοντας πίσω την Καταρίνα Τζόνσον-Τόμσον (6.81μ.) η οποία βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ.

Για δεύτερη φορά ο Μοχάμεντ Αμάν τερμάτισε πρώτος στα 800μ. (1.46.60) αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Άνταμ Κζοτ (1.46.76) και τρίτο τον Μαρσίν Λεβαντόβσκι (1.47.09)/

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Αμερικανίδα Σανέλ Πράις πήρε το ρίσκο, οδήγησε την κούρσα από την αρχή, άντεξε έως το τέλος και με 2.00.09 πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο. Η 23χρονη πέτυχε νέο ρεκόρ και την κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Η Πολωνή Ατζέλικα Σικόνα αν και πήγε στο Σόποτ με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο, περιορίστηκε στο ασημένιο μετάλλιο με 2.00.45. Τρίτη με 2.00.79 ήταν η Μαρίνα Αρζαμασοβα (Λευκορωσία).

inner

Εύκολο χρυσό κατέκτησε η Γκενζεμπέ Ντιμπάμπα απ’ την Αιθιοπία στα 1500 μ. με χρόνο 8.55.04. μπροστά από την παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2012 Ομπιρι (Κένυα – 8.57.72) και την Μιριάμ Γιαμάλ (Μπαχρέιν- 8.59.16).Πηγή: sport-fm.gr