Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014

Υπόθεση ενός… τετάρτου!! (video)

Μέσα σε 15 λεπτά κρίθηκε όλο το παιχνίδι! Η Χέρτα πήρε το προβάδισμα στην έδρα της Μάιντζ, αλλά πριν προλάβει να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, δέχθηκε την ισοφάριση (1-1) από τον Τσούπο-Μότινγκ.

Υπόθεση ενός… τετάρτου! (video)
Πρόλαβε να το χαρεί. Να πανηγυρίσει. Αλλά δεν είχε και το καθαρό μυαλό να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

Η Χέρτα, αν και προηγήθηκε στην έδρα της Μάιντζ, δεν κατάφερε φύγει με τους τρεις βαθμούς από το «Κοφέις Αρίνα», αφού ισοφαρίστηκε 15 λεπτά αργότερα.

Με αυτό το αποτέλεσμα ωστόσο, δεν αλλάζουν και πολλά για τις δύο ομάδες, καθώς μεγάλη ζημιά δεν έγινε και ο στόχος παραμένει ο ίδιος: Η κατάκτηση μία θέσης που θα οδηγήσει στην Ευρώπη και το Europa League.

Κεφάλι στο σκορ πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Ράμος στο 51’. Ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε άψογα την πάσα του Σκιέλμπρεντ και πραγματοποίησε το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια, η Μάιντζ ανέβασε στροφές κατακόρυφα και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με την εύστοχη εκτέλεση του Τσούπο-Μοτίνγκ στο 65’, ενώ αυτό έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Όσο για τη Ντόρτμουντ, δοκιμαζόταν νωρίτερα στην έδρα της Φράιμπουργκ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 1-0 των γηπεδούχων με μια γκολάρα του Κελ και έτσι έφυγε στο +4 από την τρίτη Λεβερκούζεν.

Για πρωτάθλημα, όμως, ούτε λόγος, αφού η Μπάγερν Μονάχου του Πεπ Γκουαρντιόλα, προτιμά να «σπάει» ρεκόρ και παραδόσεις, παρά να μπει σε διαδικασία αμφισβήτησης από τον οποιονδήποτε, όντας 20 (!) βαθμούς μπροστά από τους «κιτρινόμαυρους» του Φεστφάλεν.