Κυριακή 11 Μαΐου 2014

Ούτε του παππά…!

Έμοιαζε να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της για να χάσει… Τελικά, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΛ νίκησε 3-2 εκτός έδρας την Ομόνοια και «αγκάλιασε» το πρωτάθλημα στην Κύπρο.

Ούτε του παππά…
Μπροστά στο φάσμα μιας ακόμη ήττας, η οποία ενδεχομένως να ήταν καταδικαστική σε ό,τι αφορά την υπόθεση-τίτλος, βρέθηκε η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν πίσω στο σκορ με 2-1 από την Ομόνοια, αλλά με δύο γκολ στο 87’ και στο 93’, έκανε την πλήρη ανατροπή και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη, που την φέρνει αγκαλιά με το πρωτάθλημα Κύπρου. Πλέον, σε περίπτωση που το ΑΠΟΕΛ νικήσει αύριο την Ανόρθωση, θα χρειάζεται έναν βαθμό στο μεταξύ τους ντέρμπι στην αυλαία, ενώ αν οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν πάρουν τους τρεις βαθμούς, τότε στέφονται και μαθηματικά πρωταθλητές.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Σκέμπρι (33’) και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Χατζηβασίλης (48’) έκανε το 2-0. Στο σημείο αυτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αυτό φαίνεται ότι ήταν το «κλειδί» για την ανατροπή από την ΑΕΛ. Στο 59’ ο Οριόλ μείωσε σε 2-1, για να έρθουν στο φινάλε ο Μοντέρο (87’ πεν.) και ο Εμπαλό (93’) να υπογράψουν τη μεγάλη νίκη της ομάδας της Λεμεσού.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Απόλλων ξεπέρασε το εμπόδιο του Ερμή με σκορ 5-1 και διατήρησε τις ελπίδες του για έξοδο στο Champions League. Η ομάδα της Λεμεσού πέρασε προσωρινά στη δεύτερη θέση και ελπίζει σε γκέλα του ΑΠΟΕΛ στο αυριανό (11/05) παιχνίδι με την Ανόρθωση, ώστε να έχει το πάνω χέρι στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στα τέρματα των Παπουλή (20’ και 42’) και Γκιέ (22’ και 83’). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μπεμπά (69’), αλλά στο φινάλε ο Γκιέ (83’) και ο Λόπες (90’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.