Κυριακή 11 Μαΐου 2014

MLS: Έσπασαν τα κοντέρ οι Φάιρ!! (videos)

Με τρελό 5-4 στην έδρα των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς, οι Σικάγο Φάιρ εξασφάλισαν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα του MLS.
Μάλιστα διέκοψαν αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων της ομάδας του Τιερί Ανρί με τον Χάρισον Σιπ να πετυχαίνει χατ τρικ και τον Πάρτρικ Νιάρκο να «ζωγραφίζει» με το γκολ της βραδιάς και όχι μόνο, ενώ μέσα σε όλα πήγε στράφι χατ τρικ του φορμαρισμένου Μπράντλεϊ Ράιτ-Φίλιπς για τους Νεοϋορκέζους. Σε άλλο σημερινό ματς της βορειοαμερικανικής ποδοσφαιρικής λίγκας, οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς ξεπέρασαν αποβολή του Σι Σαλίνας στο 45ο λεπτό και τραυματισμό του Άλαν Γκόρντον με 2-1 επί του Ντάλας, που μείωσε στο 75ο με άριστη εκτέλεση φάουλ του πρώην παίκτη του Άρη, Μισέλ.
Από την πλευρά της, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι εκμεταλλεύτηκε γρήγορη αποβολή του Κόλεν Ουάρνερ στο εκτός έδρας 3-0 επί των Μόντρεαλ Ίμπακτ, στο οποίο ο Ντομ Ντουίερ σημείωσε δύο γκολ, ενώ η Ντι Σι Γιουνάιτεντ πέρασε με 1-0 από την έδρα των Φιλαδέλφεια Γιούνιον χάρη σε τέρμα του Κρις Ρολφ στο 6ο λεπτό. Τέλος, με φοβερό γκολ του Έρικ Ουρτάντο οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς κατέλαβαν τους Κολόμπους Κρου στη βραδιά γεμάτη νίκες των φιλοξενούμενων.