Κυριακή 11 Μαΐου 2014

Μόνοι και στη Βαρκελώνη…!

Η Mercedes κυριάρχησε και στο Grand Prix της Βαρκελώνης κάνοντας το τέταρτο σερί 1-2. Καρέ νικών για τον Λιούις Χάμιλτον, για λίγο δεύτερος ο Ρόσμπεργκ, τρίτος ο Ρικιάρντο, τέταρτος ο Φέτελ.

Μόνοι και στη Βαρκελώνη…
Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και 26η της καριέρας του, που τον φέρνει στην έβδομη θέση όλων των εποχών (ξεπερνώντας Νίκι Λάουντα και Τζιμ Κλαρκ) πανηγύρισε ο Λιούις Χάμιλτον στο Grand Prix της Βαρκελώνης. Ο Βρετανός πιλότος ήταν πρώτος από την αρχή μέχρι το τέλος και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα, με τον ομόσταβλό του Νίκο Ρόσμπεργκ αν και πίεσε πολύ στο τέλος να περιορίζεται τελικά στη δεύτερη θέση επιβεβαιώνοντας την υπεροχή της Mercedes, αν και όχι τόσο εμφατικά όσο στους προηγούμενους αγώνες. Η γερμανική ομάδα έκανε το 1-2 για τέταρτη σερί φορά, κάτι που είχε να πετύχει από το 1955.

Ο Ντάνιελ Ρικιάρντο πιστοποίησε πως δεν είναι… τυχαίος και κατέλαβε την τρίτη θέση (από την οποία κι εκκίνησε) με Red Bull. Στους κερδισμένους του αγώνα, αν και τερμάτισε τέταρτος, είναι ο Σεμπάστιαν Φέτελ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής εκκίνησε από τη 15η θέση αφού εξέτισε ποινή πέντε θέσεων από τις κατατακτήριες, αλλά εκμεταλλευόμενος τη βελτίωση στην απόδοση του κινητήρια της Renault με τη Red Bull σκαρφάλωσε έντεκα ολόκληρες θέσεις.

Ο Βαλτέρι Μπότας ήταν πέμπτος, ενώ στην έκτη και έβδομη θέση έμειναν αντίστοιχα οι δύο Ferrari, των Φερνάντο Αλόνσο και Κίμι Ραϊκόνεν. Γκροσάν (που χάρισε στη Lotus τους πρώτους της βαθμούς φέτος), Πέρες και Χούλκενμπεργκ συμπλήρωσαν τη βαθμολογούμενη δεκάδα.

Ο Παστόρ Μαλδονάδο πιστός στις… κακές του συνήθειες δέχτηκε ποινή πέντε δευτερολέπτων για επαφή με την Caterham του Μάρκους Έρικσον. Ο Ζαν Ερίκ Βερνιέ αποσύρθηκε στον 25ο γύρο λόγω μηχανικού προβλήματος, ενώ στον 39ο γύρο τέθηκε εκτός μάχης ο Καμούι Κομπαγιάσι με πρόβλημα στα φρένα.

Το επόμενο Grand Prix θα γίνει στις 25 Μαΐου στο Μονακό.