Παρασκευή 13 Ιουνίου 2014

Στον τελικό η Ρεάλ!!

Την πρόκρισή της στον τελικό των playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας –στην παράταση- της Ουνικάχα Μάλαγα με σκορ 89-79, στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς.

Στον τελικό η Ρεάλ!
Ίδρωσε να νικήσει, αλλά προκρίθηκε η Ρεάλ! Οι Μαδριλένοι τα βρήκαν «σκούρα» για δεύτερη φορά στην έδρα της Ουνικάχα Μαλάγα, όμως νίκησαν στην παράταση (κ.α. 73-73) με σκορ 89-79 και με σύνολο νικών 3-1 πήραν το εισιτήριο για τον τελικό των playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος. Κορυφαίοι για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο οι Γιουλ και Ρέγες με 22 πόντους, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης τελείωσε το ματς με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Στον αντίποδα, ο Ράιν Τούλσον ήταν ο κορυφαίος με 17 πόντους.

Από νωρίς στο ματς, η Ρεάλ ήταν αυτή που είχε «κεφάλι» στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο +11 (21-32), στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να διαμορφώνουν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 32-35. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούνται μπροστά και να βρίσκονται στο +5 (68-73), δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Πλάθα ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους, με τον Τούλσον να μειώνει στον πόντο (72-73). Στην επίθεση ο Ρούντι Φερνάντεθ αστόχησε σε τρίποντο και στην αμέσως επόμενη φάση, ο φόργουορντ των Μαδριλένων, έστειλε τον Βάσκεθ στη γραμμή των βολών, με τον Ισπανό σέντερ να πετυχαίνει 1/2 βολές και να στέλνει το ματς στην παράταση με το τελικό 73-73.

Στα πρώτα τρία λεπτά της παράτασης, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (79-79), με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να παίρνουν το εισιτήριο για τους τελικούς, έχοντας επιμέρους σκορ 2-12!

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 35-37, 55-56, 73-73 (κ.α.), 79-89. Πηγή: sport-fm.gr