Σάββατο 13 Σεπτεμβρίου 2014

«Πράσινο» φρένο… στις «ασπιρίνες»

Η Βέντερ Βρέμης απέσπασε ισοπαλία (3-3) στη «Μπάι Αρίνα» από την Μπάγερ Λεβερκούζεν και της σταμάτησε το σερί νικών…

Οι «ασπιρίνες» μπήκαν δυνατά -όπως συνηθίζουν στα παιχνίδια τους- και στο 17΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γϊεμπντάι. Ωστόσο, οι πράσινοι της Βρέμης κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους και στο 45΄πάγωσαν την «Μπάι Αρίνα» με τον Μπαρτελς να γράφει το 1-1.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Μπαγερ μπήκε για να πιέσει, αλλά η Βέρντερ ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντι Σάντο να κάνει το 1-2 στο 60΄.

Κάπου εκεί η πίεση της Λεβερκούζεν έγινε αφόρητη για την ομάδα της Βρέμης. Αποτέλεσμα αυτού ο ντελικάτος Τσαλχάνογλου να φέρει το ματς στα ίσα στο 63΄κάνοντας το 2-2, ενώ ο Σον δέκα λεπτά αργότερα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με το 3-2.

Εκεί που όλα έδειχναν να παίρνουν τον δρόμο τους για τις «ασπιρίνες», οι πράσινοι έδειξαν ότι φέτος θα είναι δυσκολοκατάβλητη ομάδα και με τον Πρεντλ στο 85΄ισοφάρισαν σε 3-3 και πήραν τη 3η συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Μπάγερ Λεβερκούζεν είναι στους εφτά πόντους με δύο νίκες και μια ισοπαλία και είναι στο +3 από την Μπάγερν Μονάχου και στο +4 από την Ντόρτμουντ, έχοντας ωστόσο ένα ματς παραπάνω.