Σάββατο 13 Σεπτεμβρίου 2014

Άρχισε... Ντόρτμουντ να θυμίζει!

Άρχισε να «μαρσάρει» η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί, με την καλύτερή τους εμφάνιση μέχρι στιγμής στη σεζόν, επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας 3-1 της Φράιμπουργκ. «Στεγνό» καθάρισμα από την Μπάγερν.

Άρχισε... Ντόρτμουντ να θυμίζει
Ξύπνησε η Ντόρτμουντ! Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ πάτησαν γκάζι και έφτασαν εύκολα στη νίκη (3-1) απέναντι στην Φράιμπουργκ εντός έδρας.

Το σκορ στο «Signal Iduna Park» άνοιξε ο Ράμος στο 34ο λεπτό, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Καγκάβα στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση με τον σύλλογο της Βεστφαλίας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (41’). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν κάπως τον ρυθμό, αφού ακολουθεί το ματς με την Άρσεναλ, και στο 78’ ο Ομπαμεγιάνγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σοργκ στο 90' μειώνοντας για τους φιλοξενούμενους.

Εύκολη νίκη σημείωσε και η Μπάγερν στο Μόναχο απέναντι στην Στουτγκάρδη. Αν και το 2-0 δεν λέει την απόλυτη αλήθεια, οι παίκτες του Πεπ Γκουρντιόλα κατάφεραν να διπλασιάσουν τα «τρίποντα» στο πρωτάθλημα. Το σκορ άνοιξε ο Γκέτσε στο 27’, ενώ στο 85ο λεπτό ο Ριμπερί «κλείδωσε» τη νίκη.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η «απόδραση» της Μάιντς από τον Βερολίνο (3-1, Χέρτα) αλλά και ο βαθμός που «τσίμπησε» με γκολ του Όλιτς στο 89’ η Βόλφσμπουργκ στην έδρα της Χόφενχαϊμ.