Σάββατο 13 Σεπτεμβρίου 2014

Ελλιπής και… ηττημένος!!

Με το… αριστερό ξεκίνησε ο ελλιπής Παναθηναϊκός στο διεθνές τουρνουά που γίνεται στη Γαλλία, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 78-69 από τον Ερυθρό Αστέρα. Πρώτος σκόρερ ο Παππάς με 20π., 15 ο Γκιστ.

Ελλιπής και… ηττημένος

Το επόμενο ματς των «πρασίνων» είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο (13/9) κόντρα στη διοργανώτρια Στρασμπούρ στις 22:00 ώρα Ελλάδας.

Η κακή… μέρα από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά άστοχοι, με αποτέλεσμα να βρίσκονται από νωρίς με επτά πόντους πίσω (18-11). Τα πράγματα δεν έγιναν καλύτερα για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ούτε στη δεύτερη περίοδο, με το πρώτο ημίχρονο να τη βρίσκει στο -8 (40-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν καλύτεροι στην επίθεση, όχι όμως στην άμυνα, με τον αντίπαλο του Ολυμπιακού στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας να εξακολουθεί να προηγείται στο τέλος (57-48). Περίπου στα μισά της τελευταίας περιόδου οι Σέρβοι προηγούνταν με έντεκα πόντους (71-60), με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 5-0 και να μειώνει σε 71-65. Όμως, μέχρι τη λήξη οι «πράσινοι» σημείωσαν μόλις τέσσερις πόντους, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 78-69.

Ο Νίκος Παππάς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων», 15 είχε ο Γκιστ, 10 ο Εστέμπαν Μπατίστα και 6 ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Για τον Ερυθρό Αστέρα, που δεν είχε στις τάξεις του τους Κάλινιτς, Λάζιτς και Ντάνγκουμπιτς, ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς είχε 18 πόντους, ενώ ο Τσαρλς Τζένκινς 13, ο Μάρκους Ουίλιαμς 11 και οι Τσίρμπες και Μίτροβιτς από 9.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 40-32, 57-48, 78-69.

Ερυθρός Αστέρας: Μαριάνοβιτς 18, Ουίλιαμς 10, Τζένκινς 13, Μπλάζιτς 3, Τσίρμπες 9, Μίτροβιτς 10, Ρέμπιτς 4, Τέγιτς 4, Γκούντουριτς 5, Τσβόροβιτς 2.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Γκιστ 15, Μπατίστα 10, Διαμαντίδης 6, Παππάς 20, Φώτσης 6, Γιάνκοβιτς 9, Μποχωρίδης 3.*Πηγή: sport-fm.gr*