Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014

Η… σταχτοπούτα του Βορρά!!

Αν και έχανε με 19 πόντους στην αρχή, η Νίζνι Νόβγκοροντ έκανε την ολική ανατροπή απέναντι στην Ντινάμο Σάσαρι και πέτυχε την πρώτη της νίκη (88-86) στην Ευρωλίγκα, στην ιστορία της!

Η… σταχτοπούτα του Βορρά!
Η Νίζνι Νόβγκοροντ βγήκε νικήτρια στο ντέρμπι της… σταχτοπούτας στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικρατώντας 88-86 της –επίσης πρωτάρας στη διοργάνωση- Ντινάμο Σάσαρι. Κορυφαίοι για τους Ρώσους ήταν οι Κίνσεϊ και Τόμπκινς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισαν οι Λόγκαν και Ντάισον με 17 πόντους ο καθένας.

Με το… καλημέρα η Ντινάμο Σάσαρι έδειξε δόντια της με το σκορ να είναι στο υπέρ της 11-1 στα πρώτα δύο λεπτά! Μάλιστα, οι Ιταλοί έφτασαν ακόμα και στο +19 (7-26) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Νίζνι να αντιδρά και με ένα σερί 8-0 να διαμορφώνει το 15-26. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο σοβαρά στη δεύτερη περίοδο και με εξαιρετική ευστοχία έξω από τα 6,75μ. έριξαν τη διαφορά στους τρεις (37-40). Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν την ανατροπή, με το πρώτο ημίχρονο να τους βρίσκει στο +4 (43-47).

Ό,τι δεν έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο, το έκανε στο τρίτο η Νίζνι, καθώς με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα πέρασε μπροστά (50-47). Από εκείνο το σημείο και οι Ρώσοι δεν έχασαν το προβάδισμά τους, κλείνοντας την περίοδο στο +5 (66-61). Μάλιστα, στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νίζνι έφτασε ακόμα και στο +10 (75-65), όμως η Σάσαρι δεν τα παράτησε και έριξε τη διαφορά στο καλάθι (88-86), δευτερόλεπτα πριν τη λήξη! Όμως, ο Ντάισον έχασε το λέι απ στην εκπνοή του χρόνου, με τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 43-47, 66-61, 88-86.

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπουρίν 6 (2), Παρακχούσκι 16 (8ρ.), Αντόνοφ 9 (3), Κβοστόφ 4, Κίνσεϊ 17 (1τρ., 7ρ.), Ρότσεστι 12 (1), Σαβελίεφ, Τόμπκινς 16 (1), Ντάνιελς 5, Γκολοβίν 3 (1).

Ντινάμο Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 17 (2), Σόσα 2, Σάντερς 14 (4), Ντεβέτσι 4. Λαουάλ 6, Ντάισον 17 (1), Σακέτι, Μπρουκς 14 (2), Τόντιτς 8 (2), Κουζίν 4.*Πηγή: sport-fm.gr*