Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014

Δεν «ζορίστηκε» ο Ιτούδης!

Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα από την Άλμπα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη (84-68) μέσα στο Βερολίνο, στην πρεμιέρα της στη φετινή Ευρωλίγκα.

Δεν «ζορίστηκε» ο Ιτούδης
Με το… δεξί μπήκε στη φετινή Ευρωλίγκα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας 84-68 της Άλμπα στο Βερολίνο. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Σάσα Καούν με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Ρέντινγκ με 11 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του ματς με το ξεκίνημα, με τον Τεόντοσιτς να της δίνει προβάδισμα εννιά πόντων (10-19), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Όμως, η Άλμπα δεν άφησε να ξεφύγει κι άλλο η… κατάσταση, μειώνοντας στους τέσσερις στο τέλος (17-21). Στη δεύτερη περίοδο, οι Γερμανοί έκαναν ένα σερί 4-0, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (21-21), με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να παίρνει ξανά τα… ηνία της αναμέτρησης και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 44-38.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 13 (40-53) και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μέχρι τέλους έμεινε στο +12 (50-62). Στην τέταρτη περίοδο, οι Μοσχοβίτες έφτασαν ακόμα και στο +16 (58-74). Έτσι, αφού δεν ήρθε η αντίδραση από την ομάδα του Βερολίνου οι Ρώσοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 38-44, 50-62, 68-84.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 9 (1), Κινγκ 5, Βάργκας 5 (1), Μπάνιτς 8, Ρέντινγκ 11 (2), Γούλφαρτ, Ρενφρόε 7, Χάμοντς 6, ΜακΛιν 9 (7ριμπ.), Ραντόσεβιτς 8.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Τεόντοσιτς 15 (3 τριπ., 8ριμπ.), Φριντζόν 10 (2), Τζάκσον 10, Μαρκοϊσβίλι, Κορόμπκοφ, Ουίμς 15 (1). Ζοζούλιν, Στρέμκοφ, Βοροντσέβιτς 10 (9ριμπ.), Καούν 16 (9ριμπ.), Χάινς 8.*Πηγή: sport-fm.gr*