Πέμπτη 6 Νοεμβρίου 2014

Του έφεραν γούρι!!

Με μπλε εμφανίσεις και πράσινο λίμπερο ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 την Ποζογίλνιτσα και άρχισε με το... δεξί στο Τσάμπιονς Λιγκ- Ματ στην… σκακιέρα από Δημήτρη Καζάζη.

Του έφεραν γούρι!
Με μία πρώτη ματιά η ομάδα που παρουσιάστηκε στο Κλάγκεφουρτ της Αυστρίας δεν έμοιαζε με τον Ολυμπιακό, αφού τα «ερυθρόλευκα» χρώματα αγνοούνταν. Η ομάδα του Πειραιά αποφάσισε να αγωνιστεί στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Ποζογίλνιτσα με μπλε εμφανίσεις, ενώ λόγω του γνωστού κανονισμού της CEV το λίμπερο έπαιξε με πράσινη φανέλα, από την οποία ωστόσο απουσίαζε το σήμα του Συλλόγου, με πιθανό κίνδυνο τιμωρίας.

Ωστόσο παρά τους ιδιαίτερους χρωματισμούς ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε, το τρίποντο, επικρατώντας με 3-1 (21-25, 27-25, 25-17, 25-23) σετ της δευτεραθλήτριας Αυστρίας, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τραγικό ποσοστό στην υποδοχή με μόλις 33% άριστες, αλλά υπερτερούσαν κατά πολύ των γηπεδούχων στην επίθεση (52% έναντι 44%), έχοντας κορυφαίους τους δύο ακραίους Ντιάτσκοφ (19), Κοκκινάκη (14) με 59% και 67% αντίστοιχα, ενώ σπουδαίο ματς έκανε και ο κεντρικός Γιούρισιτς με 9 πόντους και 64% ευστοχία!

Αρχηγική εμφάνιση Κοκκινάκη
Μετά το 1ο χαμένο σετ, στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε ποτέ στο ματς, στο 2ο η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ισορρόπησε και κατόρθωσε μετά το 2ο τεχνικό ταιμ άουτ (16-14) να ανεβάσει ρυθμό και να περάσει μπροστά με 20-18. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα (21-23), αλλά οι Αυστριακοί ισοφάρισαν 25-25. Με μπλοκ του Γιούρισιτς και επίθεση του Ντιάτσκοφ οι νταμλούχοι Ελλάδος πήραν το σετ στο 3ο σετ μπολ με 27-25.

Στο 3ο σετ έχοντας την ψυχολογία ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό. Ο αρχηγός Μενέλαος Κοκκινάκης (απόντος του τραυματία Χριστοφιδέλη) πήγε στην γραμμή του σερβίς στο 13-14 και με καλά χτυπήματα, δημιούργησε ρήγματα στην υποδοχή της Ποζογίλνιτσα με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να φτάσουν στο 13-19 με 5-0 σερι, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε 17-25 με άσσο του Τακουρίδη.

Το ματ του Καζάζη
Οι αυστριακοί απείλησαν και στο 4ο σετ όταν προηγήθηκαν 12-8, αλλά ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης με δύο αλλαγές, άλλαξε την ροή του σετ. Τζελάτη αντί του πολύ κακού Κλάρκ (μόλις 36% στην επίθεση) και Πελεκούδας αντί του Τακουρίδη. Με άσσο Τζελάτη ο Ολυμπιακός μείωσε αρχικά σε 12-10 στην συνέχεια πέρασε μπροστά 14-13 με επιμέρους σκορ 6-1 και 18-16 λίγο αργότερα. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού που έκανε ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος «έκλεισε» τις αλλάγές με τους Κλαρκ, Τακουρίδη να επιστρέφουν στο ματς και τον Αμερικανό να σημειώνει το 24-22 και τον Ντιάτσκοφ να τελειώνει το ματς για το 25-23.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 25-27, 17-25, 23-25)

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-21
2ο σετ: 7-8, 16-14, 19-21, 25-27
3ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-6, 14-16, 18-21, 23-25

* Οι πόντοι της Ποζογίλνιτσα προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων

ΠΟΖΟΓΙΛΝΙΤΣΑ (Κοτνικ): Ροκαμόρα 20 (19/38 επιθέσεις 1 μπλοκ), Φολφαχρστατερ 7 (3/10 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βάβριντσικ 15 (10/26 επ, 2 άσσους, 3 μπλοκ 73% υπ - 63% άριστες), Σάτλερ 4 (3/4 επ, 1 άσσος),Γκρουτ 6 (4/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ, 60% άριστες), Κοντσίλια 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ) / Κόβατσιτς (λ - 81 % υπ -63% άριστες), Χρούσκα , Πάλγκουτ 1 (1/1 επ), Πούρνικ 2 (2/5 επ, 70% υπ -60% άριστες), Νας 1 (1/2 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 9 (7/11 επ, 2μπλοκ), Ντιάτσκοφ 19 (16/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ -45% άριστες), Προύσαλης 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (14/21επ, 39% υπ -22% άριστες), Κλαρκ 10 (8/22 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/7 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ - 67% υπ - 17% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής, Πελεκούδας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτης 1 (άσσος)

* Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού στον όμιλο η ρωσική Ζενίτ Καζάν η οποία νωρίτερα συνέτριψε στην έδρα της την γερμανική Φριντρισχάφεν με 3-0 (25-19, 25-18, 25-14) έχοντας πρωταγωνιστή τον Λεόν Βενέρο με 17 πόντους.

D΄ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική

5/11, 19.00: Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) – Φριντρισχάφεν (Γερμανία) 3-0 (25-19, 25-18, 25-14)
5/11, 20.15: Ποσογίλνιτσα (Αυστρία)– Ολυμπιακός (Ελλάδα) 1-3 (25-21, 25-27, 17-25, 23-25)