Πέμπτη 6 Νοεμβρίου 2014

Και δεύτερη… άλωση για τον ΠΑΟΚ!!

Τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup έβαλε ο ΠΑΟΚ μετά την εκτός έδρας νίκη (66-63) επί της Βέντσπιλς, που ήταν η τρίτη του, σε τέσσερις αγωνιστικές.

Και δεύτερη… άλωση για τον ΠΑΟΚ!
Μετά την Τουρκία, ο ΠΑΟΚ «άλωσε» και τη Λετονία. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε εκτός έδρας της Βέντσπιλς με 66-63, με αποτέλεσμα να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.

Κορυφαίος για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλού ήταν ο Μαρκ Κάρτερ ήταν 17 πόντους, ενώ ο Τζούλιαν Βον πρόσθεσε άλλους 14. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσάτμαν και Βάιρογκς με 15 πόντους ο καθένας.

Με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ, ο ΠΑΟΚ μπήκε… φουριόζος στην αναμέτρηση, καθώς προηγούταν 8-0, στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με αποτέλεσμα η Βέντσπιλς να κάνει ένα επιμέρους σκορ 11-2 και να περάσει μπροστά (11-10). Όμως, ο «Δικέφαλος του Βορρά» στα τελευταία λεπτά «αφυπνίστηκε», κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (12-19).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +9 (12-21), όμως και πάλι η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν έδειξε ιδιαίτερη όρεξη για… άμυνα, με τους Λετονούς να φέρνουν το ματς στην ισοπαλία (30-30), τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο χρόνο που απέμενε, καμία από τις δύο ομάδες να κατάφερε να σημειώσει κάποιο καλάθι, με το 30-30 να μένει μέχρι τη λήξη.

Το ντέρμπι καλά… κρατούσε και στην τρίτη περίοδο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (41-41). Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι έκαναν το 44-41, αλλά οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου «απάντησαν» με ένα 4-0, διαμορφώνοντας το 44-45.

Μέχρι τα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου, το θέαμα που πρόσφεραν και οι δύο δεν ήταν ό,τι καλύτερο, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» όμως να ξεφεύγει με οκτώ (49-57), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Η Βέντσπιλς «απάντησε» με ένα σερί 5-0, μειώνοντας αρχικά σε 54-57, ενώ στα 11’’ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το ματς ήταν στον πόντο (60-61). Όπως είναι φυσικό, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη… ρωσική ρουλέτα των βολών, με τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου να είναι ψύχραιμοι και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 66-63.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-30, 44-45, 63-66.

Βέντσπιλς(Στελμάχερς): Μπάρνις 13 (1), Λετζασμέιερς 3 (1), Βάιρογκς 15 (2), Άτε, Μπουτζάνκοφς 6, Γκούλμπις 5, Πέινερς 2, Τσάτμαν 15 (2), Μέιερς, Γκραντ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 7 (1τρ., 7ρ.), Χαραλαμπίδης 7 (1τρ.), Κάρτερ 17 (3τ.,9ρ.), Κακαρούδης 8, Τσόχλας 7 (1), Δέδας, Όντουμ 4, Βον 14 (8ρ.), Σαλούστρος 2 (8ρ.).*Πηγή: sport-fm.gr*