Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014

Η Μακάμπι δεν χαρίζεται…!

Αν και έχει ήδη προκριθεί, η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν… χαρίστηκε στην Τσεντεβίτα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε 82-71 των Κροατών, οι οποίοι χρειάζονται κάτι παραπάνω από θαύμα για να προκριθούν!

Η Μακάμπι δεν χαρίζεται…
Πρωταθλήτρια είναι, δεν χαρίζεται σε κανέναν και ποτέ! Έχοντας ήδη προκριθεί, η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν είχε κάτι… τρομερό να διεκδικήσει στην Κροατία απέναντι στην Τσεντεβίτα, ωστόσο επικράτησε 82-71 για την 9η αγωνιστική.

Και κάπως έτσι «κλείδωσε» οριστικά τη δεύτερη θέση στον όμιλο, την ώρα που οι αποψινοί γηπεδούχοι έχασαν τις ουσιαστικές ελπίδες τους για πρόκριση.

Διότι για να βρεθούν στο Top-16 θα πρέπει σε πρώτη φάση να μην νικήσει αύριο η Άλμπα τη Λιμόζ. Έστω ότι δεν γίνει αυτό, μετά η παρέα του Ούκιτς χρειάζεται να πάει στο Βερολίνο και να κερδίσει με 14 πόντους, καλύπτοντας την ήττα του πρώτου μεταξύ τους αγώνα.

Αντιλαμβάνεται κανείς πως μιλάμε για κάτι παραπάνω από θαύμα για να περάσει η Τσεντεβίτα στην επόμενη φάση.

Στην πρώτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 10 (15-5), αλλά όσο περνούσε η ώρα, οι Ισραηλινοί έβρισκαν το χέρι τους στην επίθεση, μάζευαν τη διαφορά και ξέφευγαν με αποτέλεσμα να φτάσουν σχετικά εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα, πέραν μιας πίεσης που δέχθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Για την Μακάμπι 14 πόντους είχε ο Σμιθ, ενώ από 13 οι Οχαγιόν και Τάιους. Ο Σχορτσανίτης αγωνίστηκε για 10 λεπτά, μετρώντας έναν πόντο. Για την Τσεντεβίτα 22 είχε ο Πίλεπιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-43, 53-54, 71-82.

Τσεντεβίτα (Ρέπεσα): Ζούμπτσιτς 13 (3), Ράμλιακ, Πίλεπιτς 22 (6), Μπάμπιτς 6 (1), Ζγκάνετς 1, Μπίλαν 10, Ντέλας 6, Γκόρντιτς 5 (1), Ούκιτς 6 (2), Αράποβιτς 2.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 9 (1), Σμιθ 14 (4), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 11 (3), Τάιους 13, Κοέν 3 (1), Οχαγιόν 13 (3), Λάντεσμπεργκ 12, Σχορτσανίτης 1. *Πηγή: sport-fm.gr*