Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014

Και στο τέλος κερδίζουν οι… Βαυαροί!

Αν κι έχανε για 38 λεπτά, η Μπάγερν επικράτησε 95-89 της Τουρόβ και την πήρε οριστικά μαζί της στο… Eurocup. Κορυφαίος ο Σαβάνοβιτς με 31 πόντους.

Και στο τέλος κερδίζουν οι… Βαυαροί
Αδιάφορη μεν, αλλά η Μπάγερν παραμένει γερμανική ομάδα και ξέρει καλά να βρίσκει το δρόμο προς τη νίκη, έστω και στο τέλος. Παρότι είδε την Τουρόβ να κυριαρχεί και να μη χάνει το προβάδισμα για 38 λεπτά, η ομάδα του Πέσιτς έκανε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε 95-89 για τον τρίτο όμιλο παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα της στην Πολωνία και παράλληλα μαζί της στο Eurocup τους αντιπάλους της που έχασαν και την τελευταία ελπίδα πρόκρισης. Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 31 πόντους ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές.

Οι πρωταθλητές Πολωνίας έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους έχοντας εξ αρχής το προβάδισμα, που έφτασε στην πρώτη περίοδο το +8 (12-20). Με αιχμή τον Κούλιγκ η Τουρόβ βρέθηκε και σε διψήφια διαφορά (20-30) κυριαρχώντας στο παρκέ των Βαυαρών, που σε μία έκλαμψη κατάφεραν να πλησιάσουν στο τρίποντο (43-46) στις αρχές του δευτέρου μέρους. Παρότι ακολούθησε ένα 10-0 των φιλοξενούμενων (43-56), η Μπάγερν μείωσε στον πόντο (59-60) και με τον Σαβάνοβιτς σε τρομερή βραδιά έκανε το παιχνίδι θρίλερ στα τελευταία λεπτά (79-80). Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς (84-83) στο 1:50 πριν το τέλος, ενώ ο Σέρβος φόργουορντ με τρίποντο στα 29’’ για το φινάλε με τρίποντο «καθάρισε» το ματς (91-87).

Δεκάλεπτα: 16-22, 38-46, 63-72, 95-89.

Μπάγερν (Πέσιτς): ΜακΚάλεμπ 6, Σάφαρτσικ 15, Στάιγκερ, Τζέντοβιτς 2, Στίματς 12, Τσίπσερ 5, Σαβάνοβιτς 31, Γκαβέλ 9, Τέιλορ 6, Γιάγκλα, Μπράιαντ 9.

Τουρόβ (Ράικοβιτς): Κόλινς 4, Κούλιγκ 14, Τσιλίνσκι 6, Γιαραμάζ 16, Βισνιέφσκι 2, Ντίλεβιτς 9, Μολντοβεάνου 8, Νίκολιτς 9, Τέιλορ 8, Ράιτ 8, Ζιγκεράνοβιτς 5.

Διαιτητές: Κορομηλάς (Ελλάδα), Μπούλτο (Ισπανία), Λαντσαρίνι (Ιταλία).*Πηγή: sport-fm.gr*