Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014

Άτρωτη…!!

Έστω και στην παράταση, έστω και με ένα πόντο, η ΤΣΣΚΑ διατήρησε το απόλυτο και στην ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, επικρατώντας της Μάλαγα 76-75 στο έξτρα πεντάλεπτο.

Άτρωτη…
Η ΤΣΣΚΑ νίκησε 76-75 στην παράταση (κ.α. 66-66) τη Μάλαγα στο «Μάρτιν Καρπένα» της πόλης της Ανδαλουσίας, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και διατήρησε το απόλυτο στη φετινή διοργάνωση, έχοντας εδώ και καιρό προκριθεί στους «16». Αντίθετα, οι Ισπανοί, που, επίσης, εξασφάλισαν από την περασμένη εβδομάδα το «εισιτήριο», θα διεκδικήσουν την τρίτη θέση του δεύτερου ομίλου.

Η Μάλαγα έφτασε και στο +20 στην τρίτη περίοδο, όμως δέχτηκαν διάφορα σερί στη συνέχεια, ισοφάρισαν και στην παράταση ήταν πιο ψύχραιμοι τα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντε Κολό με 22 και Ουίμς, Βορόντσεβιτς από 12 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Γκρέιντζερ με 14 πόντους.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν με +4 στην αρχή της αναμέτρησης, με πρωταγωνιστή τον Κουζμίνσκας και έφτασε στο +5 με την καλύτερη στατιστική στα δίποντα. Ο Γκολούμποβιτς έφερε το +7 και το +9 για τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να μαζεύουν και τα ριμπάουντ. Ο Τόμας έδωσε το +11 για τη Μάλαγα και τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +9 για τους Ανδαλουσιάνους.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Ισπανοί διατηρούσαν ένα με +11, έχοντας την επιθετική πολυφωνία κα την υπεροχή στα δίποντα. Ο Σουάρεθ έφερε το +12 και ο Τόμας το +14, με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ +12 και +16 σε εκείνο το διάστημα. Ο Γκρέιντζερ έφερε το +16. Ένα σερί 4-0 των Ρώσων μείωσε στο -11, όμως με σερί 5-0 από την απέναντι πλευρά αυτή τη φορά έφερε το +16 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στη αρχή της τρίτης περιόδου, ένα σερί των Ισπανών 7-0 έφερε ένα +2-0 για τη Μάλαγα με πρωταγωνιστή τον Γκολούμποβιτς. Ένα σερί 6-0 μείωσε στο -14 γα την ΤΣΣΚΑ με τους ψηλούς τω Ρώσων. Πλέον, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +15 και +17 για τους γηπεδούχους. Όμως, ο Χάινς πρωταγωνίστησε σε σερί 10-0 για τους πρωταθλητές της Βαλτικής Λίγκας, που μείωσαν στο -7 με την υπεροχή κάτω από τα δυο καλάθια. Όλα αυτά επέφεραν μια απίστευτη εκατέρωθεν αστοχία μέχρι την ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με το +7.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, οι Ισπανοί προηγήθησαν με +6, όμως εκεί δέχτηκαν ένα σερί 8-0 από τους Ρώσους, που βρήκαν τις λύσεις από όλες τις θέσεις και προηγήθηκαν με +2. Ένα 4-0 σερί της Μάλαγα έφερε +2 για τους γηπεδούχους, που κρατούσαν ένα +2 σε εκείνο το διάστημα. Ο Γκρέιντζερ έφερε το +4 στο 1’52’’, όμως η αστοχία των περιφερειακών των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να κάνει σερί 4-0 και να ισοφαρίσει μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Ο Ουίμς αστόχησε σε τρίποντο στο 1’’ και οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στην αρχή της παράτασης, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και καμία δεν μπορούσε να αποκτήσει ένα σοβαρό προβάδισμα. Ο Βασιλειάδης έδωσε το +2 και ο Βάσκεθ το +4 στους Ανδαλουσιάνους. Ο Ντε Κολό ανέλαβε δράση και με προσωπικό σερί 5-0 έδωσε το +1 στην ΤΣΣΚΑ, με τον Σουάρεθ να αστοχεί στο τελευταίο τρίποντο για τη Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-27, 56-49, 66-66, 75-76

ΜΑΛΑΓΑ: Μάρκοβιτς 1, Βασιλειάδης 11 (2 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Τόμας 7, Σούαρεθ 5, Γκρέιντζερ 14, Βάσκεθ 2, Κουζμίνσκας 8, Στέφανσον 1, Γκριν 14, Γκολούμποβιτς 12

ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 22, Φριτζόν 9, Νίκολς 3, Μαρκοϊσβίλι 6, Κορόμπκοφ 2, Ουίμς 12, Βορόντσεβιτς 12, Καούν 2, Χάινς 8 *Πηγή: sport-fm.gr*