Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014

Γκολ και θέμα από Σάλτσμπουργκ και Ντιναμό!!

Δύο νίκες για τους γηπεδούχους, ήρθαν στην τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου στο Γιουρόπα Λιγκ, με την Σάλτσμπουργκ να νικά 5-1 την Άστρα και την Ντιναμό 4-3 την Σέλτικ.

Γκολ και θέμα από Σάλτσμπουργκ και Ντιναμό
Η πρόκριση είχε κριθεί οριστικά από την προηγούμενη αγωνιστική, αφού Σάλτσμπουργκ και Σέλτικ είχαν καθαρίσει την πρόκριση. Οι Αυστριακοί με τον Καμπλ να σκοράρει δύο τέρματα και να δίνει ισάριθμες ασίστ νίκησε την Γκιούργκιου 4-1, ενώ στο Ντιναμό Ζάγκρεμ – Σέλτικ 4-2, εντυπωσίασε ο 19χρονος Μάρκο Πιάτσα με τρία γκολ.

Η τελική βαθμολογία στον 4ο όμιλο:
ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ 16
ΣΕΛΤΙΚ 8
ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ 6
ΑΣΤΡΑ ΓΚΙΟΥΡΓΚΙΟΥ 4

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ – ΑΣΤΡΑ ΓΚΙΟΥΡΓΚΙΟΥ 5-1
(9' Σάμπιτζερ, 34', 90' Καμπλ, 46'70' Αλαν - 53' Φλορέσκου)

Ασίστ του Καμπλ στον Σάμπιτζερ και το 1-0 για την αυστριακή ομάδα στο 9ο λεπτό. Ο δημιουργός του πρώτου γκολ σκόραρε ένα όμορφο τέρμα στο 34ο λεπτό για να διαμορφώσει το 2-0, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Καμπλ μοίρασε δεύτερη ασίστ στον Άλαν για το 3-0. Η Άστρα Γκιούργκιου μείωσε σε 3-1 με τον Φλορέσκου στο 53ο. Ο Αλαν με το 2ο προσωπικό γκολ σημείωσε το 4-1. Ο Καμπλ σημείωσε ένα ακόμα για το τελικό 5-1 στο 90'.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ – ΣΕΛΤΙΚ 4-3
(14'40'50' Πιάτσα, 48' Μπρόζοβιτς - 23' Κόμονς, 30', 82' Στσέποβιτς, )

Στο 14ο λεπτό ο Μάρκο Πιάτσα έγραψε το 1-0 με ωραίο σουτ που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία. Στο 23ο λεπτό μετά από φάουλ του Φαν Ντάικ κι αφού η μπάλα κόντραρε, ο Κόμονς με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Μάλιστα οι «Καθολικοί» πήραν προβάδισμα στο 30’ με τον Στέφαν Στσέποβιτς που σκόραρε παίρνοντας την επαναφορά από δοκάρι του Κόμμονς. Όμως ο Μάρκο Πιάτσα έκανε το 2-2 πριν κλείσει το πρώτο μέρος, με την μπάλα να κοντράρει και στον Μάθιους. Στο 48ο λεπτό, ο Μπρόζοβιτς έδωσε προβάδισμα στους Κροάτες με 3-2, ενώ ο 19χρονος Μάρκο Πιάτσα, έκανε χατ-τρικ με εντυπωσιακό μακρινό σουτ στο 50’ για να γράψει το 4-2. Το τελικό 4-3 διαμορφώθηκε με γκολ του Στσέποβιτς στο 82'.