Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

Τσίτα… η Παναχαϊκή!

Το γρήγορο γκολ του Πανηλειακού με τον Τσίτα δεν πτόησε την Παναχαϊκή, που απάντησε βάζοντας τέσσερα (2-4). Με εννέα ολοκλήρωσαν το ματς οι Πυργιώτες. Συνεχίζουν να καταδιώκουν την ΑΕΚ οι Πατρινοί.

Τσίτα… η Παναχαϊκή
Σε απόσταση τριών βαθμών από την ΑΕΚ παρέμεινε μετά την 7η αγωνιστική της Football League η Παναχαϊκή, καθώς νίκησε εκτός του Πανηλειακό με 4-2 και έφθασε τους 15 στον Νότιο όμιλο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και σκόραραν στο δεύτερο μόλις λεπτό με τον Θωμά Τσίτα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση στο 33’, όταν και ο Μαζιώτης ανέτρεψε τον Στεργίδη και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την πρώτη την είχε δει στο 12ο λεπτό.

Ο Φιλίπ Ντα Κόστα ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Παναχαϊκή να προηγείται 2-1, καθώς ο Στεργίδης σκόραρε στο 45ο λεπτό. Με γκολ τελείωσε το πρώτο μέρος η ομάδα της Αχαίας, με γκολ το ξεκίνησε. Ο Μπαλού στο 47’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Παναχαϊκή, ενώ στο 59’ ο Πατινιώτης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του Δημήτρη Σπανού.

Ο Τσίτας δεν πέτυχε μόνο πρώτο γκολ του ματς, αλλά και το τελευταίο, καθώς στο 72’ έκανε το 2-4, που έμεινε μέχρι τέλους. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χατζόγλου δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες.