Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

Πήρε… μπρος η Γκινγκάμπ ενόψει ΠΑΟΚ!!

Τη δεύτερη σερί νίκη της πήρε η Γκινγκάμπ, καθώς επικράτησε 3-2 στην έδρα της Ρεμς και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενόψει της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ για το Europa League.

Πήρε… μπρος η Γκινγκάμπ ενόψει ΠΑΟΚ
Σε διαρκή άνοδο βρίσκεται τις τελευταίες μέρες η Γκινγκάμπ, καθώς έφτασε στη δεύτερη σερί της νίκη, επικρατώντας 3-2 στην έδρα της Ρεμς για την 17η αγωνιστική της Ligue 1. Μακριά από το «τρίποντο» για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι στο γαλλικό πρωτάθλημα έμεινε η Λιλ, μετά το 1-1 κόντρα στη Λανς.

Ιδανικά ξεκίνησε στην αναμέτρηση η Ρεμς, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 6’ με τον Σαρμπονιέ, όμως η Γκινγκάμπ έφερε το ματς στα ίσα με τον Γιάκομπσεν στο 33’, με το 1-1 να ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Σχεδόν με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Μαντάν (48’), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ονιάνγκουε στο 68’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μποβού στο 79ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Στο άλλο ματς, η Λιλ ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Οι «λιλουά» κρατούσαν τους τρεις βαθμούς χάρη σε γκολ του Γκουέγε στο 47’, αλλά ο Κουλιμπαλί έκανε το 1-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για τη Λανς!