Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

«Έβγαλαν τα μάτια τους»

Νίκη ήθελαν Μπράγκα και Γκιμαράες, όμως αρκέστηκαν τελικά στο 0-0 στην έδρα της πρώτης, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Superliga.

Η Μπράγκα παραχώρησε 0-0 στην Γκιμαράρες, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Surerliga και αμφότερες είχαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο τους υψηλούς στόχους που έχουν θέσει στη φετινή αγωνιστική περίοδο. Ήτοι, για τους φιναλίστ του Europa League του 2010 να πλησιάσουν περισσότερο την πρώτη τριάδα που οδηγεί στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ και για τους φιλοξενούμενους να βρεθούν στη δεύτερη θέση πάνω από την Πόρτο, όμως παραμένουν στην πρώτη τριάδα.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός στα τελευταία λεπτά και σημαδεύτηκε από τις αποβολές του Γκασπάρ στο 88’ και των Αγκρα, Ερνάνι στο 90’, την ίδια ώρα που αμφότερες οι αντίπαλοι έχασαν κάποιες ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο γκολ.

Η σύνθεση της Μπράγκα: Μάθιους, Μπαϊάνο, Σάντος, Αντρέ Πίντο, Τιάγκο Γκόμες (36’ Πέδρο Σάντος), Αλαν (81’ Σάμι), Ντανίλο, Τίμπα, Πάρδο (67’ Σαλβαδόρ Αγκρα), Εντερ, Ράφα Σίλβα

«Έκοψε» τη φόρα της Πάσος Φερέιρα για την Ευρώπη η Μορεϊρένσε, επικρατώντας εντός έδρας της αντιπάλου της με 2-0 και ανέβηκε βαθμολογικά.

Νίκη ελπίδας για την Πεναφιέλ, που επικράτησε 1-0 στην έδρα της Αρούκα και έκανε βήμα να ξεφύγει από τις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, βάζοντας σε περιπέτειες τους γηπεδούχους.