Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

«Ανάσα» για Αμβούργο!

Έδειξε χαρακτήρα το Αμβούργο απέναντι στην Μάιντς. Η ομάδα του Τσίνμπαουερ πήρε το ντέρμπι με την Μάιντζ επικρατώντας με σκορ 2-1 στην «IMTEX Arena».

«Ανάσα» για Αμβούργο
Μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» πήρε το Αμβούργο. Οι «δεινόσαυροι» λύγισαν 2-1 εντός έδρας την Μάιντς και ξεκόλλησαν από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Τσίνμπαουερ δεν είχε περιθώριο λάθους και είδε τον δρόμο της νίκης να ανοίγει με το τέρμα του Κλέμπερ Ράις στο 32ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αν και πάλεψαν και προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα προδόθηκαν από την άμυνα τους, που έκανε το λάθος και έδωσε στο… πιάτο το 2-0 στον Φαν ντερ Φάαρτ στο 54ο λεπτό από την «άσπρη βούλα».

Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα αφού το Αμβούργο έριξε το βάρος στα μετόπισθεν και η Μάιντς δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα. Το γκολ του Οκαζάκι στο 89’, απλώς έκανε… ντέρμπι τις καθυστερήσεις.